Annons:

Tung förlust för Gullringen i omstarten:

Alexander Swartz gav Gullringen ledningen borta mot Malmbäck. Foto: Arkivbild

Tung förlust för Gullringen i omstarten: "Ruskigt förbannad"

Omstarten blev inte alls vad Gullringens GoIF hoppats på. Malmbäcks IF vann med 3-2 trots att gulsvart ledde två gånger.
– Jag är ruskigt förbannad. Rättskiparen avgör, säger tränaren Patrik Wärnehall.

Annons:

För ett Gullringen som aspirerar på en topplacering i division 4 var det förstås allt annat än roligt att inleda hösten med en förlust mot nya tabellfyran Malmbäcks IF. 

Det började annars bra när Alexander Swartz bredsidade in en hörna i första halvlek. 

– I första halvlek är vi mycket bättre än dem. Vi har järnkoll och enda chansen de hade var ett långskott. Vi kunde gjort fler mål där, säger Patrik Wärnehall.

Direkt i upptakten av den andra halvleken kvitterade Malmbäck till 1-1, men Gullringen skulle snart återta ledningen. Linus Hillström nickade in en hörna till 2-1. Knappt tio minuter senare utjämnade hemmalaget. 

– Det blir 2-2 nästan omgående där och det var lite synd. Malmbäck spelar ganska primitivt, de skickar långt och springer och vi kände vid 2-2 att vi skulle ta det här. Men det går inte alltid som man känner.

Kritik mot domaren

Med bara minuter kvar avgjorde Malmbäck matchen. Ett mål som Gullringen, för att uttrycka det milt, inte var helt nöjda med.

– Deras spelar missar bollen, tappar balansen och kapar "Basse" (Sebastian Swartz). Vi får inte frispark och deras spelare hinner resa sig upp, spela fram bollen till en spelare som får slå in den i öppet mål. Det är solklar frispark, det finns inget annat. Jag är ruskigt förbanad med tanke på att rättskiparen avgör. Malmbäck är ett fysiskt lag som smäller på hela tiden. Vi hanterar det bra, men det är efterslängar hela tiden. De får göra det fem, sex gånger innan det blir ett kort. Domaren tappar matchen mot slutet. Jag låter som en grinig gubbe, men det blir för många missar. Domare kan missa saker, men det här var för många och för upprepande, säger Wärnehall, som själv blev utvisad i samband med målet och nu missar derbyt mot Hultsfred nästa helg.

Det var också flera handssituationer som Gullringens tränare reagerde starkt på. 

– Det är tre solklara hands tyvärr. En av deras backar gör en målvaktsräddning, men vi får inte med oss det heller.

Gullringen skapade några chanser att kvittera utan att lyckas.

– Ser man över 90 minuter är vi det bättre laget. Vi är mycket bättre i första än i andra, där det blev mycket ställningskrig. Men vi är inte sämre än Malmbäck där. Vi har ett öppet mål på övertid och borde fått in en kvittering.

Samtliga spelare i gulsvart fick beröm för krigarinsatsen. Vår tidning har varit i kontakt med domaren som inte vill kommentera kritiken.

HÄR finns tabellen.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt