IBK Svalas Simon Rydén satte ett hattrick under matchens fem sista minuter, vilket gjorde att bortamatchen mot Vimmerby IBK B slutade 7-7.
Foto: Arkivbild
Det blev ett minst sagt dramatiskt avslut när Vimmerby IBK B tog emot IBK Svala under lördagen.
Vimmerby fick en bra start på matchen och gick fram till 2–0 genom Hugo Karlsson och Jonas Friberg. Svala reducerade genom Charlie Adolfsson, men hemmalaget hade ledningen med 2–1 efter den första perioden.
I den andra perioden utökade Vimmerby till 3–1, men gästerna från Svala vägrade släppa taget. Pontus Nilsson reducerade och Charlie Adolfsson kvitterade till 3–3.
Vimmerby återtog dock ledningen genom Max Andersson och gick till den sista perioden med 4–3.
Tre mål på fem minuter
I slutperioden såg hemmalaget ut att koppla ett avgörande grepp. Martin Olsson gjorde 5–3, och efter en reducering från Svala svarade Vimmerby med två snabba mål.
När Martin Olsson satte 7–4 efter 6.50 återstod drygt 13 minuter av matchen. Den ställningen stod sig ända till slutminuterna. Men då började Simon Rydéns uppvisning.
Med 5.02 kvar reducerade han till 7–5. Med bara 35 sekunder kvar fick Svala straff, och Rydén tog vara på chansen och satte 7–6.
Dramat var inte över. Med två sekunder kvar av ordinarie tid slog Rydén till igen och fullbordade sitt hattrick. Kvitteringen till 7–7 innebar att Svala hämtade upp ett tremålsunderläge i matchens absoluta slutskede.
”Mer än en enpoängskänsla”
IBK Svalas tränare Gustav Tegberger Karlsson hade svårt att dölja glädjen efter den osannolika upphämtningen.
– Otroligt skönt! Jag tycker att vi inleder starkt och stundtals spelar ut dem i första perioden. Trots att vi ligger under efter den känns det ändå bra. Sedan svänger matchen lite fram och tillbaka, men det är klart att det blir tungt när de gör två snabba mål inom en minut och går fram till 7–4 i tredje perioden, säger han.
Då valde Svalatränaren att ta timeout och satsa allt framåt.
– Vi lyfte hela laget och satte full press på dem. Vi fick in 7–5, plockade målvakten och fick faktiskt ett mål till 7–6 bortdömt. Sedan fick vi straff med 35 sekunder kvar och satte den. Vi fortsatte med sex utespelare direkt efter tekningen, och sedan är det nästan svart. Hur vi lyckades lösa det vet jag knappt, haha! Det var mer än en enpoängskänsla när kvitteringen kom med två sekunder kvar.
Att timeouten fick önskad effekt var förstås extra tillfredsställande.
– Det kändes bra för egen del att ta den och sedan vinna resten av matchen med 3–0.
Gustav Tegberger Karlsson är framför allt nöjd med lagets inställning.
– Alla gör det bra och ingen faller ur ramen. Det är ett helt annat mindset än tidigare och det kände vi redan på uppvärmningen. Vi ska inte heller glömma att vi möter ett bra lag.
Men en spelare förtjänar förstås ett särskilt omnämnande.
– Simon Rydén ska absolut ha beröm. Han gör avgörande saker i slutet och tajmar sitt hattrick väldigt bra. Det ska han verkligen ha, säger Gustav Tegberger Karlsson.