Annons:

Virserums SGF inledde Hockeytreans fortsättningsserie med en storseger. Foto: Arkivbild

"Säsongens sämsta insats" när Virserum krossade motståndet

Virserums SGF hade lekstuga under den andra halvan av matchen då man bortabesegrade HC Wetterns HC när Hockeytreans fortsättningsserie drog i gång. Slutsiffrorna skrevs till förkrossande 2-11 (1-1, 1-5, 0-5) i en match som VSGF-tränaren beskriver som "säsongens kanske sämsta".

Annons:

Men som sagt, det vara bara under den andra halvan av matchen som Virserum dominerade och fick utdelning. För fram till den 29:e minuten var ställningen fortfarande 2-2. Därefter gjorde VSGF nio mål på 31 minuter.

Sägas ska dock att Virserum spelmässigt var överlägset tabellfemman från D-serien, som ”bara” tog nio poäng på 15 matcher i grundserien. Och då var Virserum ändå inte särskilt bra i kväll – trots att man vann skotten med hela 56-19.

"Fuskade och tog inte jobbet"

– Nej, spelmässigt var det här kanske vår sämsta insats för säsongen. Vi var inte alls där mentalt, fuskade och tog inte jobbet. Jag vet faktiskt inte vad det beror på, men det kanske saknades en del ödmjukhet, säger spelande tränaren Pierre Gustavsson.

– Efter halva matchen skärper vi i alla fall till oss lite och börjar producera. Sedan ska det sägas att det här motståndet var mycket svagare än de lag vi mötte i vår förra serie, som jag tycker höll en bra nivå. Hur som helst, det var i alla fall skönt att inleda fortsättningsserien med tre poäng och en bra målskillnad, det kan visa sig vara viktigt till slut, säger Pierre Gustavsson, som inte ville lyfta fram någon särskild spelare efter kvällens insats.

Virserums poäng: Gogodon Go Gordon Mccheane 4+0, Patrik Barger 2+1, Simon Dahl 1+4, Elias Borgernäs 1+2, Jesper Jansson 1+2, Martin Holmstrand 1+0, Daniel Öhlund 1+0, Pierre Gustavsson 0+2, Wille Ekström 0+2, Theo Lundqvist 0+2, Isak Grönlund 0+1 och Jesper Ottosson 0+1.

Annons:

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt