Annons:

STOR EXPLOSION I LINKÖPING – KVINNA TILL SJUKHUS

Polisen har spärrat av brottsplatsen. Genrebild. Foto: MostPhotos

STOR EXPLOSION I LINKÖPING – KVINNA TILL SJUKHUS

Vid sextiden i morse small det rejält i Linköping. En fastighet i bostadsområdet Ekholmen fick stora materiella skador och en kvinna i 25-årsåldern har förts till sjukhus.

Annons:

Kvinnan ska vara vaken och talbar. Flerfamiljshuset fick mycket omfattande skador och ytterväggen sprängdes bort så att man kunde se rakt in i flera lägenheter.

Polisen har inlett en utredning om allmänfarlig ödeläggelse och brott mot brandfarliga och explosiva varor. Många har evakuerats till en gymnastikhall i området och brottsplatsen omfattas av rejäla avspärrningar.

Ingen person är gripen.

"Polisen är intresserade av att komma i kontakt med två specifika vittnen. En person ska ha varit ute på en löptur i närheten av brottsplatsen i samband med detonationen. En annan person ska ha cyklat förbi vid samma tidpunkt. Ta kontakt med polis på plats eller ring 114 14", skriver polisen på sin hemsida.

Vid 10.40-tiden var det nationella bombskyddet på plats för att utföra en teknisk undersökning efter explosionen.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt