Annons:

Lastbil körde in i mitträcket – så är läget på riksvägen

En lastbilsolycka ska ha inträffat på riksvägen i höjd med Långbrössle/Frödinge. 

Annons:

Larmet kom vid 13.30-tiden på måndagen. Det ska röra sig om en singelolycka med lastbil på riksväg 40.

Trafikverket skriver på sin hemsida att olyckan har stor påverkan på trafiken och väntas ha det fram till 15-tiden.

– Det är rätt lugnt på platsen. Det är en lastbil som gått in i mitträcket och kört ned stolpar. Det vi gör är att sanera vägbanan från skräp, säger Ola Ståhlgren vid räddningstjänsten. 

Det ska inte vara några rapporterade personskador. 

– Det sista jag fick till mig var att det inte var någon större påverkan. Lastbilen ska ha kört vidare och ställt sig på en parkeringsplats. Jag har inte hört något om att vi stängt av vägen helt, säger Ståhlgren. 

Vid 14.10-tiden berättar Ola Ståhlgren att räddningstjänsten redan är färdiga på olycksplatsen.

– Man har vänt hemåt igen efter att ha rensat vägbanan. Vi satte ut varningstriangel, men det var aldrig något totalt stopp på vägen. 

Artikeln har uppdaterats.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt