Annons:

Sjuksköterskor på akuten tävlar om snyggaste mustaschen – samlar in pengar till forskning

Ett gäng sjuksköterske- och undersköterskekollegor på akutmottagningen i Västervik har under november odlat mustascher. Nu pågår omröstning om vilken mustasch som är snyggast, samtidigt som pengar samlas in till Prostatacancerförbundet. Foto: Privat

Sjuksköterskor på akuten tävlar om snyggaste mustaschen – samlar in pengar till forskning

Under de senaste åren har Prostatacancerförbundet drivit kampanjen Mustaschkampen under hösten. I år hakade ett gäng kollegor från akutmottagningen i Västervik på, och under november har de alla odlat mustasch. Nu pågår omröstningen om vilken mustasch som är den mest tilltalande, samtidigt som pengar till forskning kring cancerformen samlas in.

Annons:

För initiativtagaren Rasmus Eksell som arbetar som sjuksköterska låg det nära till hands att engagera sig.

– Det började med att vi pratade om det lite löst tidigare i höstas, jag och några kollegor. Sedan fick jag feeling och startade insamlingen, och de jag pratat med och ytterligare några ville vara med. Det här ligger mig nära då jag har arbetat inom urologi tidigare, berättar han.

Ett gäng sjuksköterskor och undersköterskor på akuten har alltså under november månad odlat mustasch. När månaden var slut fotograferades mustascherna, en insamling startades och omröstningen tog fart. 

– Vi har sparat och odlat under hela november och efter det har vi presenterat en snygg mustasch. Tanken var från början att vi på akuten, kollegor och medarbetare skulle rösta, men det har spridit sig så det är kul!  Vem som helst kan gå in och rösta på den mest tilltalande mustaschen.

50 kronor per röst

På Mustaschkampens hemsida hos Prostatacancerförbundet går det att hitta insamlingen som heter Västerviks akutmottagning. Där finns instruktioner om hur den som vill delta i omröstningen går till väga. 

– Vi har sagt att varje röst kostar 50 kronor. Man skänker pengar på insamlingssidan, och sedan finns det en länk till sidan där man kan rösta. 

Förhoppningen har varit att samla ihop 5000 kronor som går till forskningen, och målet ser ut att vara i sikte. I skrivande stund har 2350 kronor samlats in och det återstår tio dagar innan röstningen avslutas. 

Ett vandringspris har införskaffats och ska delas ut till den medarbetare som vinner omröstningen. Förhoppningen är att tävlingen ska bli ett årligt återkommande moment på akutmottagningen. 

Vad tror du om dina egna vinstchanser? 

– Haha, det vet jag inte. Min mustasch är kanske den mest sorgliga. Jag har ingen skäggväxt att tala om, men det är klart man ställer upp ändå, skrattar Rasmus. 

Insamlingen som pågår till och med den 18:e december går att hitta här.

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvimmerby.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt