Annons:

Även överskottet bättre än väntat – så stor blir gåvan till Majblomman

Ett överskott på 12 460 kronor skänks till Majblomman i Vimmerby efter lördagens legoevent. Foto: Ossian Mathiasson

Även överskottet bättre än väntat – så stor blir gåvan till Majblomman

Intresset för legoeventet i Vimmerby blev bättre än väntat. När arrangörerna räknar ihop överskottet blev också det över förväntan.
– Det känns roligt att kunna ge en summa som kan göra skillnad, säger Therese Hasselkvist.

Annons:

Hon tillsammans med Sergio Jaensson arrangerade lördagens legoevent på Stadshotellet, som lockade över 500 personer i olika åldrar att bygga med lego.

– Intresset blev över förväntan och jätterolig att folk kom från så olika ställen, jag hörde de som åkt från exempelvis Timmernabben och Växjö, säger Therese Hasselkvist.

Gensvaret blev bättre än de vågat hoppas på. Även överskottet blev över förväntan.

– Vi fick ihop 12 460 kronor som vi skänker till Majblomman, specifikt Vimmerbyföreningen. Det var därför vi valde Majblomman, för då vet vi att det går till barnen här.

Vad tänker du om att ni fick ihop ett så stort belopp?

– Vi är jättenöjda. Det känns roligt att kunna ge en summa som kan göra skillnad, säger Therese Hasselkvist.

Hur känns det nu, efter det lyckade eventet?

– Det känn bra, men man var lite trött på söndagen. Det var mycket intryck, de flesta såg ut att ha roligt och vi hade också roligt på plats.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagensvimmerby.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt