Kriminalvården har under en längre tid uttryck att man behöver mer anstaltsplatser runt om i Sverige. Under måndagsförmiddagen gick kriminalvården ut med ett pressmeddelande och berättade att man nu ser möjligheten i att öppna en ny anstalt i Kalmar med mellan 100-150 platser. Anstalten har som plan att vara klar inom ett år.
Fastigheten som Kriminalvården hittat är vid sjukhusområdet där Region Kalmar bedrivit vuxenpsykiatrisk vård. Anstalten är planerad att bara vara tillfälligt på grund av behovet av platser. Kriminalvården vill ha ett sexårigt hyresavtal i fastigheten.
– En fördel är att det tidigare bedrivits vård i fastigheten som vi nu tittar på. Det rimmar väl med vår verksamhet och vårt samhällsuppdrag. Personalen vid den tillfälliga anstalten kan sedan erbjudas att gå över till våra nya anläggningar i Kalmar. Det tryggar kompetensen när de ska öppnas, säger Elisabeth Anestad, chef för Region Öst inom Kriminalvården.
Skapar jobbtillfällen
Kalmar kommun ser positivt på den nya anstalten. Då den kommer att generera mer jobbtillfällen inom kommunen.
- Kriminalvården uppskattar att det kan skapa omkring 50 arbetstillfällen, vilket förstås är mycket positivt för Kalmar, säger Johan Persson (S), kommunstyrelsens ordförande.
Kriminalvården har även tittat på möjligheter på två andra platser, i Strömsund och Torpshammar. Anstalten i Torpshammar är likt Kalmar planerat att vara i bruk inom ett år. Anstalten i Strömsund behöver dock mer arbete och planerar att vara i bruk inom fem år.
Kriminalvården har redan planerat en anstalt i Halltorp ,men den ska vara i bruk år 2030.