Annons:

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar län

  • Så mycket skatteintäkter står småföretagarna för – politikerna uppvaktades

    Hampus Weth Wolmeryd, Peter Thorstensson, Caroline Arvidsson, Maria Carlsson och Örjan Lundqvist var på plats från Företagarnas sida. I mitten politikerna Niklas Gustafsson (M), Peter Karlsson (C) och Eva Kindstrand Ströberg (S). Foto: Simon Henriksson

  • Så mycket skatteintäkter står småföretagarna för – politikerna uppvaktades

    Hampus Weth Wolmeryd, Peter Thorstensson tillsammans med politikerna Niklas Gustafsson (M), Peter Karlsson (C) och Eva Kindstrand Ströberg (S).

Så mycket skatteintäkter står småföretagarna för – politikerna uppvaktades

Under onsdagen uppvaktades Vimmerbys tyngsta politiker av Företagarna lokalt utanför stadshuset. Skälet är att Företagarna vill påvisa hur stor del av skatteintäkterna som småföretagarna i kommunen står för.
– I nio av tio kommuner är småföretagaren den största samlade skattebetalaren, säger ordförande Hampus Weth Wolmeryd.

Annons:

Företagarnas styrelse fanns på plats utanför stadshuset och tog emot checken gjorde kommunstyrelsens ordförande Eva Kindstrand Ströberg (S), vice ordförande Peter Karlsson (C) och oppositionsrådet Niklas Gustafsson (M). 

– Det är Företagarna på riksnivå som bjudit in till en gerillakampanj och den pågår i hela landet. Det är drygt 250 lokalföreningar som överlämnar checkar till sina respektive högsta politiker. Det är ungefär 2 500 förtroendevalda som är bakom kampanjen, säger Företagarnas ordförande Hampus Weth Wolmeryd. 

Det handlar om att trycka på vad det lokala näringslivet och småföretagandet ger tillbaka till kommunen i form av skatteintäkter. 

– Det är småföretagarna som åtgärdar vattenläckan på helgen, levererar paket i tid och serverar måltiderna vi uppskattar. Småföretagarna finansierar välfärden. I nio av tio kommuner är småföretagaren den största samlade skattebetalaren och bidrar i hög grad till vår gemensamma välfärd. 

Enligt Företagarna Vimmerby står småföretagen här för 221 miljoner kronor i skatteintäkter. 

– Den checken lämnar vi nu över för att påvisa tyngden i det lokala näringslivet. Vi vill skicka med betydelsen av att fortsätta jobba med näringslivsfrågor som berör småföretagare och ha en bra och öppen dialog för att skapa utveckling. Det är mindre företag som ser till att den här siffran växer. Vi är stolta skattebetalare här och levererar ett värde. Då ser vi gärna att vi får ännu mer tillbaka för pengarna. 

"Så nära svart på vitt man kan komma"

Kommunalrådet Eva Kindstrand Ströberg (S) var den som tog emot checken. 

– Det är så nära svart på vitt som man kan komma. Vi är lika stolta vi över näringslivet och småföretagarna. Tillsammans med besöksnäringen och alla medarbetare vi har gör Vimmerby kommun till vad det är, säger hon.

Peter Karlsson (C) tycker att man tagit steg i sin samverkan med Företagarna. 

– Vi gör företagsbesök så ofta och så mycket vi kan. Vi vill fortsätta underlätta för att vara företagare här. 

Vad är det viktigaste för att summan ska öka?

– Vi har en stor utmaning i vägnätet i Vimmerby och det är en tröskel att ta oss över. Sedan behöver vi fortsätta att utveckla det här socioekonomiska med bra skola, bra vård och omsorg och göra det attraktivt att vara företagare här. Det är inte bara lättnader i form av skatter som är attraktivt. Man vill vara aktiv i en stad som man trivs att bo och verka i. Vi ser att myndighetsutvöningen går åt rätt håll och det ska bli ännu bättre. Vi ska hitta fler broar att komma över. 

Annons:

Finns ännu mer att göra

Kindstrand Ströberg tycker att man kommit en bit på vägen, men att det finns ännu mer att göra för att underlätta för småföretagandet.

– Småföretagarna åker på vägarna, har barn i förskolan och tycker det är viktigt att vård och omsorg fungerar för mor- och farföräldrar. Vi har förståelse för det och fortsätter jobba med det framåt. 

– Infrastruktur och kompetensförsörjning har alltid funnits på agendan, men trycket har ökat i och med samverkan i norra länet och även med Varbergsmodellen, där eleverna får veta vilka företag som finns i Vimmerby. 

Oppositionsrådet Niklas Gustafsson (M) säger att målet måste vara en ännu högre siffra.

– Den är betydande och därför ska vi växla upp genom att göra satsningar tillbaka mot företagare som också gynnar företagare, säger han. 

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt