Trafikverket vill sänka hastigheten på riksväg 23/34 i Kalmar län. Foto: MostPhotos/Genrebild
Trafikverket vill sänka hastigheten på riksväg 23
Trafikverket vill sänka hastigheten på riksväg 23 i Kalmar län. Förändringen kan börja gälla redan i höst. Det berättar Vimmerby Tidning i kväll.
I somras meddelade Trafikverket att man vill gå från 90 till 80 km/h på riksväg 23/34 från Kisa och ned till länsgränsen norr om Gullringen. Förslaget omfattar en betydligt större sträcka än så och gäller alla delar av riksväg 23 som saknar mitträcke.
Förslaget gick ut på remiss i dag, enligt Vimmerby Tidning.
– Vi vill öka trafiksäkerheten och gör samma åtgärd på alla "90-vägar" utan mittseparering och som trafikeras av fler än 2 000 fordon per dygn, säger Kristina Johansson, utredare i trafiksäkerhet på Trafikverket, till VT.
Berörda parter får nu möjlighet att yttra sig i fallet innan generaldirektören fattar beslut i höst. Förändringen kan genomföras redan i november.