Annons:

Uppdaterad: Pengar tillbaka på konto

Länsförsökringar kunde har ännu inte fått tillbaka pengar de skickade.

Uppdaterad: Pengar tillbaka på konto

Betaltjänsten Swish låg nere hos banken Länsförsäkringar under söndagen. Betalningarna hade inte gått igenom och betalarna har inte fått tillbaka sina pengar. Men vid klockan elva idag var det åtgärdat. 

Annons:

Pengar drogs från kontot, men de nådde aldrig fram till mottagaren. Banken Länsförsäkringar har problem med betaltjänsten Swish. Problemen ska vara åtgärdade nu men de som swishade har ännu inte fått pengarna åter. 

– Jag fick meddelande om att pengar hade dragits, men den jag skickade till fick inga. Det fanns heller ingen information om på bankens hemsida om detta. Pengarna är fortfarande ute i cyberrymden någonstan. Nu saknas det 6 000 kronor på kontot. Det känns ju sådär före jul, säger en person som saknar pengar. 

Enligt Länsförsäkringar så var det problem mellan 13 och 16 på söndagen. 

– Men det stämmer att pengar dragits från betalarens konto men inte nått fram till mottagaren. Vi arbetar med att återbetala dessa nu, säger Ola Kallemur, pressansvarig Länsförsäkringar AB. 

När får de sina pengar?

– Tyvärr vet vi inte detta i nuläget, den informationen har vi inte. Swish fungerar som den ska nu. Och pengarna är inte försvunna utan de finns hos oss. 

Har det hänt tidigare?

– Inte den här typen av problem. Men alla system kan ha driftstörningar. 

Vid strax före elva under måndagen ska Länsförsäkringar ha betalat tillbaka de pengar som saknades på deras kunders konton. 

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagensvimmerby.se

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt