Hulingens Putte Svensson Sahlin gläds åt de slopade restriktionerna.
Foto: Arkivbild
Från och med 1 juli slopar en rad restriktioner, vilket bland annat betyder att restauranger kan ha öppet längre och fler kan sitta vid varje bord. Putte Svensson Sahlin, ägare på Hotell Hulingen, berättar att han tycker det är kul att det nu går att sitta åtta i stället för fyra vid samma bord.
Utmaningen för Hulingen är nu att hitta personal.
– Åren innan har vi lärt upp vår sommarpersonal på våren men på grund av att många blivit permitterade har inte den möjligheten funnits, säger Putte Svensson Sahlin.
Han fortsätter med att det kommer ta år att bygga upp det som Hotell Hulingen hade innan och att många tror att det har gått tillbaka som vanligt. Det har det inte, även om situationen förbättrats avsevärt.
Helgen är fullbokad
Hotell runt om i södra Sverige är fulla. Den här helgen har även Hotell Hulingen redan fullt. Det är synligt att fler väljer att resa igen. Putte Svensson Sahlin berättar att de ser att många svenska stannar hemma i väntan på vaccin. Däremot har många tyska turister kommit till Sverige.
– Sommaren kommer bli fantastisk fast jobbig, säger han och avslutar med att längtan till semestern i januari är stor men att han är positiv till förändringarna.