Årsredovisningen är nu offentlig. Omsättningen i företaget är cirka 23 miljoner kronor, ned 9,6 procent. Resultatet före skatt är lägre än föregående år, 42 000 kronor mot cirka 200 000 kronor.
Rörelseresultatet ökar med 40,9 procent, och slutar på 1,7 miljoner kronor.
Totalt ger det en rörelsemarginal på sju och en halv procent, som är bättre än 2022. Då var rörelsemarginalen 4,8 procent.
Enligt de senaste uppgifterna från SCB, är den genomsnittliga rörelsemarginalen för svenska företag 8,7 procent. Det är värt att notera att företaget inkluderar ett dotterbolag och att resultaten för varje företag rapporteras individuellt.
Vimmerby Mässhallar i korthet
Vimmerby Mässhallar har funnits som företag sedan 1991. Bolagets huvudbransch är uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder. Företaget har ett dotterbolag.
Företaget har 18 anställda, enligt årsredovisningen, vilket är lika många som föregående redovisningsår.
Bengt-Håkan Carlsson (78) är också vd, och Inga Kerstin Agneta Carlsson (74) är styrelseordförande.
Så ser branschtoppen ut
Sett till omsättning är Vimmerby Mässhallar det 18:e största företaget inom sin specifika bransch i Kalmar län, som är uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Företaget är också det 958:e största i landet. Det finns 93 företag i samma bransch i Kalmar län.
Den här artikeln är genererad av en textrobot. Dagens Vimmerby AB köper in texterna från företaget United Robots.