Annons:

STOCKHOLMSFÖRETAG BOKAR UPP TOMT PÅ KRÖNSMON

Stockholmsföretaget KS Construction har bokat upp tomt nummer tio på Krönsmon. Foto: Simon Henriksson

STOCKHOLMSFÖRETAG BOKAR UPP TOMT PÅ KRÖNSMON

Ytterligare en tomt på Krönsmon har bokats upp. Den här gången handlar det om Stockholmsföretaget KS Construction som skrivit ett optionsavtal med Vimmerby kommun.
– Det är jättepositivt, säger utvecklingschefen Thomas Svärd.

Annons:

Det är den åttonde tomten som bokas på Krönsmon. En har sålts hittills och det handlar om Anncott Fastigheter. Övriga bolag som tingat tomter är bland annat Autolack och Mercatus.

KS Construction ska bygga Anncotts företagshotell på Krönsmon och har nu alltså bokat en tomt för att bygga lager och kontor.

– Vi har använt dem som entreprenör i Västervik och det har fungerat väldigt bra. Det är ett elföretag från början och nu har de startat en entreprenaddel också. De har fått entreprenaden att bygga åt oss här och då sa jag på skoj att de skulle boka en tomt också. Nu har de gjort det, säger Leif Sörensen, ägare till Anncott Fastigheter. 

Man ska göra en likadan anläggning i Oskarshamn som i Vimmerby med företagshotell.

– De kommer ha entreprenaden där också och vi känner varandra väl, eftersom de byggt åt oss i Stockholm tidigare också. 

Beslut i mars

Optionsavtalet väntas kommunstyrelsen fatta beslut om i mars. Beskedet gav av Thomas Swärd på en presskonferens om Anncotts första spadtag under eftermiddagen.

– Det är jättespännande. Helt plötsligt har vi ännu ett företag som finner Krönsmon attraktivt. Det känns jättepositivt och det kommer bli jätteintressant med ett Stockholmsbaserat företag, säger Svärd.

DV har varit i kontakt med Stefan Kollin på KS Construction, men han har inte tid förrän på måndag. 

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt