Cookies

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av Dagens Vimmerby. Genom att använda Dagens Vimmerby tjänster godkänner du detta. Här kan du läsa mer om cookies.Jag förstår, ta bort detta

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

VECKANS FRÅGA

Har du varit utomlands i sommar?

Svarsalternativ:

Ja
Nej
RöstaSe resultat

Vimmerby OK:s Lars-Inge Eklund kom på 16:e plats i H80 och Agneta Olivestam fyra i D60. Foto: Vimmerby OK

Fina insatser i O-Ringen – här är alla resultat

Det blev ingen slutseger för deltagarna från de lokala klubbarna i vårt område. Men flera löpare gjorde strålande lopp under veckan när O-ringen avgjordes i Östergötland och med slutetapp i Kolmården.

Annons:

Andraplatser togs av Kent Granqvist i H65 kort och av Johan Stark i 3-dagars medelsvår, båda från Västerviks OK. Jenny Jakobsson, Gamleby OK, kom trea i D17-20 kort. Fyra i sina klasser kom Tuva Östergård, Gamleby OK, i D14, Agneta Olivestam, Vimmerby OK, i D60 och Mario Matonovic, Västerviks OK, i medelsvår.

Lokala resultat efter fem etapper i O-Ringen 2019.

H21-2: 38) Robin Jakobsson, Gamleby OK, 5.22.16. H21 Kort-1: 84) Gabriel Lindersson, Gamleby OK, 5.21.14, 99) Robert Larsson, Gamleby OK, 6.01.03. D17-20 Kort: 3) Jenny Jakobsson, Gamleby OK, 4.05.19. H18: 10) Fabian Vallerius, Gamleby OK, 3.46.46. D16: 152) Ellen Olovsson, Gamleby OK, 5.24.46. D15: 6) Hanna Öberg, Gamleby OK, 3.07.45, 32) Tove Vallerius, Gamleby OK, 3.28.20, 112) Hanna Stalebrant, Gamleby OK, 4.28.01. D14: 4) Tuva Östangård, Gamleby OK, 2.32.22, 60) Anja Svensson, Gamleby OK, 3.23.04. H13: 16) Carl Öberg, Gamleby OK, 2.26.28. D12: 133) Stina Svensson, Vimmerby OK, 3.52.37. H12: 71) Vidar Pihl, Gamleby OK, 2.36.31, 104) Elias Hed, Hultsfreds OK, 3.07.51. D10: 99) Molly Vallerius, Gamleby OK, 2.45.54. H10: 94) Theo Zaninotti, Gamleby OK, 2.16.02, 124) David Matanovic, Västerviks OK, 2.39.17. D35 Kort: 55) Camilla Matanovic, Västerviks OK, 4.15.16. H35 Kort: 80) Jimmy Granqvist, Västerviks OK, 5.08.44, 95) Per Sandahl, Gamleby OK, 5.38.04. D40 Kort: 157) Ann-Sofie Olovsson, Gamleby OK, 4.49.30, 172) Anna Jansson, Målilla OK, 5.18.39. H40 Kort-1: 39) Richard Olovsson, Gamleby OK, 3.50.59, 46) Petter Vallerius, Gamleby OK, 4.03.08, 65) Christer Öberg, Gamleby OK, 4.27.59, 93) Karl-Johan Rydberg, Gamleby OK, 5.22.33. H45-2: 34) Per Erlandsson, Vimmerby OK, 4.26.01, 74) Robert Hjelm, Vimmerby OK, 5.36.54, 77) Urban Billing, Hultsfreds OK, 5.50.59, 100) Daniel Axelsson, Målilla OK, 6.42.27. D45 Kort-1: 45) Annelie Juthe Arvidsson, Vimmerby OK, 3.41.08, 62) Maria Lang, Västerviks OK, 3.59.21, 65) Susanne Grahn, Gamleby OK, 3.59.43. H45 Kort-1: 73) Patrik Arvidsson, Vimmerby OK, 4.05.58. D50 Kort: 52) Kerstin Karlsson, Målilla OK, 3.41.28, 67) Pia Östangård, Gamleby OK, 3.57.53. H50 Kort-2: 34) Johan Andersson, Hultsfreds OK, 3.17.01, 35) Thomas Johansson, Gamleby OK, 3.18.13, 67) Cristian Olivestam, Vimmerby OK, 3.45.46, 88) Magnus Eklund, Vimmerby OK, 4.27.02. H55: 78) Rolf E Johansson, Västerviks OK, 4.52.51. H55 Kort: 22) Gunnar Karlsson, Målilla OK, 2.58.03, 103) Torbjörn Kvist, Hässleby SOK, 4.03.50. D60: 4) Agneta Olivestam, Vimmerby OK, 3.11.55. D60 Kort: 22) Ann-Katrin Larsson, Målilla OK, 4.11.17. D65: 6) Lena Persson, Gamleby OK, 3.37.10. H65: 45) Ingemar Persson, Gamleby OK, 4.42.19. H65 Kort: 2) Kent Granqvist, Västerviks OK, 2.42.09, 79) Jan Johansson, Gamleby OK, 4.17.59. D70 Kort: 31) Lena Sandahl, Gamleby OK, 4.39.55. H70 Kort: 10) Gunnar Enberg, Målilla OK, 3.04.07, 82) Bo Eklund, Vimmerby OK, 5.23.25. H75: 13) Lennart Sturesson, Västerviks OK, 3.49.26, 30) Arne Larsen, Västerviks OK, 4.48.35. H75 Kort: 11) Hans-Åke Christiansson, Gamleby OK, 3.28.14, 39) Åke Björklund, Västerviks OK, 4.47.39. H80: 16) Lars-Inge Eklund, Vimmerby OK, 4.38.53. H21 Motion: 3) Oskar Eklund, Målilla OK, 4.46.46, 10) Johan Nilsson, Hultsfreds OK, 5.25.32, 11) Linus Karlsson, Målilla OK, 5.25.55. H35 Motion: 8) Christophe Zaninotti, Gamleby OK, 5.50.47. D40 Motion: 46) Martina Sinai, Västerviks OK, 5.27.08. H40 Motion: 7) Andreas Björklund, Gamleby OK, 4.53.21, 26) Cave Sinai, Västerviks OK, 5.58.04. D55 Motion: 29) Ann-Katrin Johansson, Västerviks OK, 6.53.17. H65 Motion: 15) Mats Adolfsson, Vimmerby OK, 5.01.56. U1: 148) Alice Matanovic, Västerviks OK, 2.21.18. U2: 109) Ellen Hed, Hultsfreds OK, 3.07.21. Svår 3,5: 27) Julia Arvidsson, Vimmerby OK, 3.54.03. Svår 2,5: 10) Maria Wallström, Gamleby OK, 4.05.38. Medelsvår 4,0: 4) Mario Matanovic, Västerviks OK, 3.24.27. Medelsvår 3,3: 55) Nora Svensson, Vimmerby OK, 4.30.53, 56) Elin Svensson, Vimmerby OK, 4.31.28. Lätt 2,5: 17) Lava-Li Sinai, Västerviks OK, 4.10.36. 3-dagars-Svår 5,0: 52) Stefanie Andersson, Vimmerby OK, 3.32.35. 3-dagars-Medelsvår 5,0:  2) Johan Stark, Västerviks OK, 2.31.17. 3-dagars-Medelsvår 3,3: 9) Emil Nilsson, Gamleby OK, 1.47.35. 3-dagars-Lätt 2,5: 3) Arvid Stark, Västerviks OK, 1.19.33.

Bertil Axelsson

Vimmerby OK

0 kommentarer

Lägg till ny kommentar

Kommentar *

Ditt namn*

Din e-post* (publiceras ej)

Annons:

Annons:

Annons:

Annons: