Annons:

Gunnarsson efter sitt mål: ”Jag höll på att börja tjuta”

Kajsa Gunnarsson klev fram och gjorde 2-1 i Vimmerbys segermatch mot Sjömarken. Foto: Linus Johansson

Gunnarsson efter sitt mål: ”Jag höll på att börja tjuta”

Det så viktiga 2-1-målet i hemmamatchen mot Sjömarken framkallade rejäla känslor hos målskytten Kajsa Gunnarsson.
– Jag har haft måltorka så det var riktigt kul. Det var nästan så att jag höll på att börja tjuta, säger hon med ett skratt.

Annons:

Kajsa Gunnarsson hade inte spelat A-lagsfotboll på närmare tre år inför den här säsongen. Den senaste månaden har det dock blivit en del speltid. Om det var tanken när hon lovade att ställa upp lite i B-laget? Nej, inte alls.

– Tanken var att vi ”mammor” skulle spela lite hemmamatcher med B-laget. Men det är alldeles för roligt för att bara göra det, säger Kajsa Gunnarsson.

Värmen ställde till problem

I dagens hemmamatch mot Sjömarken saknade Vimmerby några ordinarie spelare och då fick Kajsa Gunnarsson chansen från start på en yttermittfältsplats. Det blev en minst sagt tuff match i värmen.

– Det var riktigt varmt. I början trodde man att man blev sjuk, alla fick frossa. Det var nog den svåraste matchen jag någonsin har spelat, just med tanke på värmen och orken. Men det var ju samma för alla.

VIF hade det tufft i inledningen av matchen, men kom tillbaka starkt i den andra halvleken.

– I andra kom vi igen och gick in tuffare och rullade mer boll på backen istället för att bara slå långt.

Tog hand om en retur

Med ungefär 20 minuter kvar att spela gjorde Kajsa Gunnarsson det så viktiga 2-1-målet.

– Det var väldigt skönt. Jag har haft måltorka så det var riktigt kul att få sätta dit den. Det var nästan så att jag höll på att börja tjuta, så länge sen var det. Eller, jag gjorde i och för sig fyra mål i en reservlagsmatch mot Västervik för ett tag sedan, men då vann vi med 17-0 så det kan knappt räknas.

Hur skulle du beskriva målet?

– Jag kommer knappt ihåg det, men jag tror att Anna (Karlsson) la in bollen och att det blev en retur. Just returer är väl kanske en av mina starkaste sidor, säger Kajsa Gunnarsson.

Känner du att du vill vara med och konkurrera om en A-lagsplats på allvar nu?

– Jag känner egentligen inte att jag platsar här just nu. Jag har inte riktigt kommit in i det än och känner att jag har tappat lite. Det sitter väl lite i huvudet, men en sådan här grej höjer ju självförtroendet.

Annons:

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt