Sofia Söderlund var oerhört glad efter SM-guldet. Foto: Smålands Innebandyförbund
Vimmerby IBK:s Sofia Söderlund var en av spelarna i Smålands lag i distriktlags-SM i Umeå. Småland gick obesegrat genom hela gruppspelet, vann kvartsfinalen mot Skåne med 3-1 och krossade Västergötland i semifinalen med 7-0.
Finalen mot Stockholm blev sedan gastkramande. Småland gick upp till en 3-0-ledning och såg ut att få en rätt skön väg till SM-guldet.
– Vi gjorde det jättebra, men sedan slappnade vi av lite kanske eller blev för nervösa. Det var en del nerver, men så blir det ju när det är final, säger Sofia Söderlund.
Stockholm hämtade upp till 3-3 och var lite spelförande i förlängningen.
– De hade tryck på oss, men på något sätt vi fick in bollen med bara sekunder kvar av förlängningen. Det var riktigt härligt. Det blev spännande med förlängning och allt, så det var roligt.
"Helt otroligt"
Sofia Söderlund var märkbart glad och stolt över SM-guld.
– Det är helt otroligt. Mungiporna är uppe hela tiden, det är helt sjukt faktiskt, säger hon glatt.
Vinner ni värdigt?
– Gud, ja. Alla matcher och det vi gjort bra har vi tagit med oss. Vi har verkligen vunnit som ett lag och hjälpt varandra hela vägen. Det har funnits en härlig energi och vi har kommit väldigt långt med sammanhållningen i laget.
Hur gick finalen för dig?
– Det gick skitbra. Det var riktigt kul att spela. Det var mycket folk på plats och hög energi hela tiden. Man hade hög puls såklart, men det är alltid kul att spela en SM-final. Det blev verkligen en final som det ska vara, den var både jämn och spännande.
Hur firar ni?
– Just nu tittar vi på grabbarna och sedan ska vi åka buss hem. Det blir nog en del firande och inte så mycket sömn. Men man får njuta av situationen och den utveckling och sammanhållning vi haft med laget.