Annons:

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar län

VIBK iväg på cupäventyr – då blev det guld med sig hem

Ricky Svaxholm var en av de mer rutinerade VIBK-spelarna som var med. Foto: Arkivbild

VIBK iväg på cupäventyr – då blev det guld med sig hem

I helgen har Vimmerby IBK varit iväg på cupäventyr i Falkenberg. Det blev tre raka segrar och ett guld med sig hem.
– Jag är imponerad över grabbarna, säger lagets nya tränare Patrik Revelj.

Annons:

Under lördagen fick Vimmerby IBK spela två tajta matcher rent tidsmässigt, men det resulterade ändå i rätt klara segrar. Svedala besegrades med 6-3 och Halmstad betvingades med 5-2. 

– Vi gjorde två riktigt bra matcher. Vi hade bara en timmes vila mellan matcher mot två duktiga lag. De ligger någonstans mellan division 2 och 3, men det var riktigt bra motstånd och bra genomkörare, säger Patrik Revelj.

Söndagens match var mot Falkenberg och det blev just en söndagspromenad. VIBK vann med hela 14-0 och tog därmed hem hela cupen. 

– Falkenberg spelar i fyran och vi övade mest på formationer och spelsystem. Vi kunde ha vunnit med åtta, tio mål till, men det spelar ingen roll om det blir 3-0 eller 20-0. Vi fokuserade på en del taktiska detaljer det är kul när grabbarna lyssnat på den taktiska biten.

Unga killar fick chansen

Mot Falkenberg fick också många av de yngre förmågorna chans till speltid. 

– Det var kul och givande. Vi hade med oss tre nyförvärv och tre juniorer på grund av att vi hade lite frånvaro av olika skäl. Vi är mer än nöjda med hur det gick. 

Bland de nya märktes Elias Andersson, Emil Andersson, Noah Karlsson samt juniorerna Martin Hillström, John Johansson och Hugo Karlsson. 

– John är inte i truppen som det är nu, men fick följa med och gjorde ett mål. Det var en mycket givande turnering och de spelar lite annorlunda på västkusten. Det är lite mer aggressivt och andra uppställningar än vi är vana vid, men vi visade bra lagmoral och attityd. 

Annons:

Glindell stack ut

Patrik Revelj kunde glädja sig åt mycket.

– Det var en laginsats och jag är imponerad över grabbarna. Det är hög lagmoral, bra sammanhållning och man snackar mycket. 

Lite extra värd ett omnämnande var målvakten Edvin Glindell som stod samtliga minuter. 

– Det är en egen förmåga som gör det otroligt bra. Han var outstanding i matcherna i går. 

Redan på torsdag väntar IBF Antvarden i första träningsmatchen.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt