Cookies

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av Dagens Vimmerby. Genom att använda Dagens Vimmerby tjänster godkänner du detta. Här kan du läsa mer om cookies.Jag förstår, ta bort detta

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

VECKANS FRÅGA

Vad tycker du om regeringens budget?

Svarsalternativ:

Jättebra
Okej
Dålig
Vet ej
RöstaSe resultat
  • 180 förare gjorde om pallplatserna i årets upplaga av Åsa-Nisseracet. Foton: Jakob Karlsson

Lyckad tävling för VMS – fick in över 1 000 anbud

Vimmerby MS kan lägga ännu en lyckad folkracetävling till handlingarna. Åsa-Nisseracet besöktes av 600 åskådare – och totalt lades över 1 000 bud på bilarna.
– Det är klart att det betyder mycket för föreningen, säger Beatrice Ågren Karlsson.

180 förare kom till start i tävlingen. 

– Det har varit jättebra och det här är lite uppvärmning inför Semesterracet för både oss och förarna. 180 förare är vi nöjda med. I maj finns det många fina tvådagarstävlingar i landet. 

600 personer bevittnade tillställningen under de två dagarna. 

– Det är klart man önskar lite mer, men vi tycker att det är rätt bra. 

Däremot kom det in hela 1 100 anbud på bilarna, vilket innebär en intäkt för VMS på 220 000 kronor. 

– Det känns jättebra och betyder en del för klubben. Det var bra bilar som körde i år och på en bil kom det in 115 bud. 

Nedan kan du se samtliga resultat från tävlingen där mängder av förare från regionen deltog: 

    A-final   1 2 3 4 5 6 tot
1:a 69 Kim Larsson Jungnerligans RC 7 5 7 7 7 7 40
2:a 35 Kristian Havdelin Rosendals MK 7 7 5 7 7 4 37
3:a 90 Joakim Persson Tidaholms MK 7 7 7 7 3 7 38
4:a 27 Brian Westerling MK Kinda 7 7 7 7 4 7 39
5:a 30 Marcus Åberg Karlskrona Ak 1 2 7 7 7 7 31
6:a 98 Petri Häggman Eksjö FRC 7 7 7 7 7 2 37
    B-final                
1:a 30 Marcus Åberg Karlskrona Ak 1 2 7 7 7 7 31
2:a 6 Marcus Gustafsson Tidaholms Mk 3 0 5 4 7 5 24
3:a 95 Robert Thomsson Pilatorps MK 5 5 7 5 7 5 34
4:a 28 Pontus Nygren Oskarshamns RRC 5 5 7 5 5 7 34
5:a 34 Håkan Persson LAXÅ MK 3 4 7 7 7 5 33
6:a 62 Jesper Sundström Jungnerligan 7 5 7 5 7 4 35
    C-final                
1:a 6 Marcus Gustafsson Tidaholms Mk 3 0 5 4 7 5 24
2:a 63 Ted Holtne Asarums MS 4 4 5 5 7 5 30
3:a 20 Rickard Tomingas Alingsås MK 7 5 5 7 3 4 31
4:a 29 David Ekenmo Eksjö FRC 4 7 4 5 4 7 31
5:a 40 Victor Johansson MK Falcon 4 7 4 5 3 7 30
6:a 48 Christian Medbrant Åtvidabergs MK 4 4 7 4 5 7 31
    D-final                
1:a 6 Marcus Gustafsson Tidaholms Mk 3 0 5 4 7 5 24
2:a 93 Mikael Lundé Ryds Mk 4 7 5 3 2 4 25
3:a 107 Per-olov Persson LAXÅ MK 4 4 5 4 2 7 26
4:a 42 Stefan Hörnander Tjust MK 3 4 7 SV 3 7 24
5:a 9 Rickard Bergman Vimmerby ms 4 3 4 4 7 4 26
6:a 55 Joel Hult Hästveda FRC 7 5 7 4 3 0 26
    Utslagna                
  31 Fredrik Karlsson Vimmerby MS 5 3 3 7 4 7 29
  111 Pontus Hindström Fjugesta MS 7 3 7 5 0 7 29
  51 Robert Strömholm Silverdalens MSK 5 4 3 7 7 3 29
  114 Markus Karlsson Lessebo Mk 7 4 3 5 7 3 29
  105 Mattias Andersson Älmhults MK 7 7 0 7 4 3 28
  26 Linus Lindqvist Oskarshamns RRC 2 5 7 3 5 5 27
  37 Jimmy Åberg Karlskrona Ak 5 0 7 7 5 3 27
  3 John Svensson SMK Valdemarsvik 4 5 4 7 2 4 26
  75 Robin Mattisson Vimmerby MS 3 3 5 7 5 3 26
  5 Johan Svensson Vimmerby Ms 7 7 5 0 5 2 26
  44 Anton Måhagen Åtvidabergs MK 5 4 5 7 3 2 26
  14 Felix Karlsson Vimmerby motorsällskap 4 7 4 5 SV 5 25
  78 Emil Jansson Rosendal mk 7 4 5 4 5 0 25
  88 Conny Stjernström Vimmerby MS 5 5 3 1 5 5 24
  74 Sebastian Klyft Eslövs MK 4 5 3 5 3 4 24
  36 Albert Bengtsson Nässjö MK SV 5 1 7 5 5 23
  115 Alexander Trybjer Oskarshamns RRC 4 4 4 4 4 3 23
  1 Antonio Westerling Mk kinda 5 0 7 2 7 2 23
  116 Oskar Karlsson Tjust MK 4 2 0 4 5 7 22
  72 Robin Gustafsson Pilatorps MK 5 SV 5 4 1 7 22
  8 Jesper Larsson Tidaholms MK 5 3 4 3 5 2 22
  89 Jonas Berneros Silverdalens MSK 3 3 5 5 SV 5 21
  96 Per-Åke Johansson SMK Valdemarsvik 2 2 3 3 7 4 21
  19 Johan Larsson Oskarshamns RRC 3 3 4 0 5 5 20
  68 Andreas Andersson Nässjö MK 3 2 2 4 5 4 20
  23 Christian Karlsson Vetlanda RRC 4 1 3 5 4 3 20
  70 simon karlsson Nässjö Mk 4 7 2 SV 5 2 20
  61 Jesper Åberg Vimmerby MS 3 5 0 4 2 5 19
  82 Christan Berg Målilla MK 3 3 2 5 4 2 19
  39 Johan Karlsson Vimmerby MS 2 7 5 3 2 åb 19
  7 Jörgen Johansson Nässjö MK 2 3 4 4 1 4 18
  85 Mattias Damgren Hallsberg MK 4 5 0 3 4 2 18
  38 Andreas Björklund MK Kinda 1 5 5 3 4 0 18
  80 Jonas Blomstrand Vetlanda RRC 2 1 4 4 3 3 17
  84 Jimmy Larsson Tidaholms MK 5 3 2 5 0 2 17
  103 Anders Persson Hästveda FRC 3 3 4 4 3 0 17
  108 Jörgen Johansson MK Falcon 1 7 5 3 1 0 17
  66 Martin Bengtsson Eslövs MK 2 3 0 3 4 4 16
  104 Jerry Karlsson Nässjö MK 2 1 1 2 7 3 16
  12 Oskar Karlsson Vimmerby ms 3 4 5 2 1 åb 15
  94 Johan Karlsson Vimmerby MS 3 4 5 3 0 åb 15
  50 Rikard Svensson Ydre MK 7 7 1 0 0 åb 15
  64 Berthil Hansen Laholms MK 5 2 3 5 SV åb 15
  49 Daniel Wadman Katrineholms MK 2 2 2 2 2 5 15
  18 Fredrik Petersson Vetlanda RRC 5 0 0 4 2 4 15
  43 Sebastian Andersson MK Ramunder SV 4 4 SV 4 3 15
  17 Ronny Gustafsson Mönsterås MK 2 2 3 1 4 3 15
  13 Patrik Dalmans Målilla MK 1 1 4 3 3 3 15
  87 Jerry Göransson V:A Östergötlands MK 2 4 4 4 SV åb 14
  71 Adam Nilsson Eslövs Mk 2 1 2 3 5 1 14
  100 Roger Frosthed Vimmerby MS 4 7 3 0 ÅB   14
  33 Tobias vatvedt Kalmar MK 0 0 2 3 4 4 13
  60 Robert Hedström Eslövs MK 3 2 4 3 SV 1 13
  45 Kim Bergström Vetlanda RRC 2 2 4 2 3 0 13
  58 Filip Göransson Tjust MK 5 2 3 1 2 SV 13
  46 Pelle Wilén Strängnäs AMS 7 5 1 0 0 åb 13
  113 Kjell Thylen Vetlanda RRC 2 4 2 0 3 1 12
  53 Anton Tomtelius Vimmerby MS 4 3 4 1 ÅB   12
  22 Robin Eriksson Vimmerby MS 5 7 0 0     12
  110 Mattias Sääf SMK Valdemarsvik 0 3 2 5 2 SV 12
  59 Patrik Johansson Vetlanda RRC 4 4 1 2 0 TK 11
  109 Pontus Lundh MK Kinda 1 1 2 2 2 3 11
  10 Joakim Thylen Vetlanda RRC 1 2 2 2 2 2 11
  25 Albin Sundlöv Tjust MK 3 5 TK 2 1 0 11
  65 David Tomtelius Vimmerby MS 1 7 3 0 ÅB   11
  73 Robin Lundin Nybro AC 5 2 3 0 0 åb 10
  54 Marcus Nilsson Eslövs Mk 3 0 7 ÅB     10
  77 Jens Larsson Oldenborg Norrköpings MK 1 2 3 2 0 SV 8
  79 Marcus Sjögren Tidaholms MK 0 4 0 3 0 åb 7
  112 Patrik Ekblom Tidaholms Mk 1 3 3 0 ÅB   7
  117 Joakim Berneros Silverdalen 7 ÅB         7
  83 Robert Arvidsson Tjust MK 7 0 ÅB       7
  41 Martin Liljeblad Eksjö FRC 7 0 ÅB       7
  47 Magnus Wengelin Haninge MK 3 3 0 0 ÅB   6
  86 Mattias Sjögren Tidaholms MK 1 5 0 0     6
  21 Sammy Andersson Osby MK 2 3 0 0 ÅB   5
  99 Thomas Rolfson Hallsbergs MK 5 0 0 0 ÅB   5
  106 Samuel Thörnqvist Vimmerby motorsällskap 5 0 ÅB       5
  118 Jonas Johansson MK Ran askersund 3 2 SV ÅB     5
  4 Peder Havdelin Rosendals MK 0 ÅB         0
  52 Kevin Karlsson Ydre MK 0 ÅB         0
  67 Jonathan Johansson SMK Örkelljunga 0 ÅB         0
  97 Jan-Ove Klyft Eslövs MK 0 ÅB         0
  101 Michael Johansson MK Kinda 0 ÅB         0
  2 Thomas Bondesson Tomelilla mk 0 0 0 ÅB     0
  57 Dennis Hedström Eslövs MK 0 0 0 ÅB     0
  102 Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC SV TK SV 0     0

Mixklassen: 

    A-final   1 2 3 4 5 6 Tot
1:a 229 Joakim Söderberg MK Falcon 7 7 0 7 7 7 35
2:a 210 Emelie Strömberg Laxå MK 4 3 5 5 4 4 25
3:a 203 Annika Forsberg Sandvikens MK 7 7 7 4 7 SV 32
4:a 209 Ingemar Halleröd Ljungsbro MK 7 5 7 7 5 7 38
5:a 239 Tomas Karlsson Tjust MK 7 5 7 2 4 7 32
6:a 235 Niclas Johansson Åtvidabergs MK 3 7 7 5 5 5 32
    B-final                
1:a 210 Emelie Strömberg Laxå MK 4 3 5 5 4 4 25
2:a 204 Ida Andersson MK Kinda 4 7 7 2 4 7 31
3:a 237 erkki tarpila Ljungsbro MK 4 3 5 5 5 5 27
4:a 202 Katja Frosthed Vimmerby MS 5 4 4 7 7 4 31
5:a 214 Nell Brindmark Åtvidabergs MK 7 5 5 3 7 3 30
6:a 217 Elin Johansson Åtvidabergs MK 4 2 3 3 7 7 26
    C-final                
1:a 210 Emelie Strömberg Laxå MK 4 3 5 5 4 4 25
2:a 226 Madelene Skälhammar Tjust Mk 0 7 4 7 2 5 25
3:a 234 Therese Westerling MK Kinda 0 7 5 7 3 3 25
4:a 207 Michaela Arvidsson Mk Kinda 5 3 5 5 3 2 23
5:a 218 Marie Stjernström Vimmerby MS 5 4 5 5 5 0 24
6:a 206 Ove Henningsson Ydre MK 1 4 4 4 2 4 19
    Utslagna                
  201 Felicia Johansson Tjust MK 3 4 7 7 0 åb 21
  216 Othilia Emanuelsson Vetlanda RRC 3 1 3 4 3 4 18
  225 Lina Nilsson Eslövs MK 3 2 4 2 4 3 18
  233 Standly Eriksson Katrineholms mk 2 4 4 2 1 4 17
  205 Elin Jonsson Silverdalens MSK 2 4 3 4 4 0 17
  220 Sara Andersson Robertsfors MK 7 0 7 3 ÅB 17
  232 Adelinn Westerling MK Kinda 4 5 2 5 0 åb 16
  219 Josefine Lunde Ryds MK 2 1 2 3 5 3 16
  215 Anneli Fransson Målilla MK 0 3 4 3 3 3 16
  211 Hanna Sääf MK Ramunder 3 2 3 1 1 5 15
  238 Josefine Eriksson Tjust motorklubb 1 3 3 4 2 2 15
  208 Moa Ekholm Rosendals MK 0 2 3 0 3 5 13
  230 Björn Kaasinen Vetlanda RRC 5 2 0 3 åb 10
  236 Tina Ekenmo Piteå MS 5 0 0 4 åb 9
  231 Josefine Forsblad Vimmerby MS 3 5 0 0 åb 8
  223 Malin Strömberg MK Ran Askersund 2 5 0 ÅB   7
  228 Melina Toven Kolsva MS 4 1 SV 0 0 åb 5
  227 Marie Karlsson Vimmerby MS 5 0 ÅB     5
  212 Marielle Erlandsson Vetlanda Rally & Racing Club 0 3 1 0 0 0 4
  240 Sofia Lod Vimmerby MS 2 0 ÅB     2

Juniorklassen

    A-final   1 2 3 4 5 6 Tot
1:a 323 Filip Martinsson Orust Bilsportklubb 1 7 7 7 3 7 32
2:a 305 Hampus Milton Jungnerligan RC 7 1 7 7 7 7 36
3:a 336 Eric Jansson Rosendal mk 7 5 5 5 7 5 34
4:a 306 Martin Lundberg SMK Eksjö 2 7 5 5 4 3 26
5:a 328 Valentin Mårtensson Dalby MK 7 7 4 7 5 7 37
6:a 312 Rasmus Eriksson MK KINDA 7 7 TK 7 7 5 33
    B-final                
1:a 306 Martin Lundberg SMK Eksjö 2 7 5 5 4 3 26
2:a 330 Emil Larsson Årjängs mk 7 4 7 0 7 3 28
3:a 308 Jimmy strömholm Silverdalens MSK 4 5 2 7 4 5 27
4:a 324 Robin Nilsson Eslövs MK 5 5 7 3 5 5 30
5:a 311 Oliver Thörnqvist Vimmerby MS 4 5 3 5 7 7 31
6:a 313 Hugo Sääf MK Ramunder 3 3 7 5 5 5 28
    C-final                
1:a 306 Martin Lundberg SMK Eksjö 2 7 5 5 4 3 26
2:a 337 Albin Holmberg Östernärkes RMC 2 7 4 2 3 5 23
3:a 310 Elsa Hultenius Jönköpings motorklubb 5 3 4 4 3 4 23
4:a 319 Theo Johansson Vimmerby MS 5 4 2 4 4 4 23
5:a 325 Eddie Larsson Årjängs MK 4 5 5 4 1 7 26
6:a 329 Axel Rolandson MK Ramunder 5 4 4 5 5 4 27
                     
    Utslagna                
  315 Emil Karlsson SMK Eksjö 7 0 5 3 5 2 22
  340 Erik Petersson EKSJÖ FRC 5 3 7 2 4 0 21
  318 Tobias Bilfeldt Smk Valdemarsvik 4 5 2 0 2 7 20
  326 MATTIS Ekberg Ryds MK 2 4 2 7 1 4 20
  333 Tobias Andersson MK Ramunder 4 1 2 4 4 4 19
  322 Elof Persson Grimslövs MS 3 4 4 5 2 åb 18
  320 Louise Malmström Eskilstuna MK 2 1 4 3 2 4 16
  303 Moa Nilsson Eslövs Mk 5 3 1 4 0 3 16
  335 Robin Larsson Jungnerligans RC 3 2 1 0 7 2 15
  331 Emil Arvidsson Mk Kinda 3 2 3 3 4 0 15
  314 Jasmine Tates Emådalens MK 0 4 5 3 3 0 15
  301 Emil Bondesson Tomelilla MK 3 7 5 0 0 åb 15
  316 Hugo Petersson Eksjö FRC 3 2 3 2 5 SV 15
  339 alexander hjelm Åtvidabergs MK 1 3 1 4 3 2 14
  317 Frida Karlsson Nässjö MK 1 2 3 1 2 3 12
  338 Alicia Westerling MK Kinda 4 3 3 0 åb   10
  309 Nellie Holmberg Åtvidabergs motorklubb 2 1 0 3 3   9
  332 christoffer hjelm Åtvidabergs MK 2 TK 2 2 2 0 8
  334 Albin Park Eksjö FRC 0 0 3 sv åb   3
  302 Wilmer Westerling MK Kinda 0 ÅB       0


Annons:

Jakob Karlsson

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

0 kommentarer

Lägg till ny kommentar

Kommentar *

Ditt namn*

Din e-post* (publiceras ej)

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Gå tillbaka till mobilversion