Lis-Astrid Andersson, Lennart Nygren, Tomas Kronståhl, Eva Kindstrand Ströberg, Nicklas Skäär, Eva Berglund och Anders Karlsson är några av Socialdemokraternas kandidater i valet.
Foto: Pressbild
För de flesta Vimmerbybor handlar politik inte om siffror i ett budgetdokument. Det handlar om att få plats på äldreboendet när behoven uppstår, att möta tillräckligt med personal inom hemtjänsten och att barnen möts av en lärare som har tid för varje elev.
Men just det riskeras när regeringen fortsätter sina smygnedskärningar i välfärden.
Vi socialdemokrater vill införa en ny princip för välfärdens finansiering. När kostnaderna ökar genom inflation ska också statsbidragen till kommuner och regioner räknas upp. Det är en enkel och rättvis princip som skulle tillföra välfärden 14 miljarder kronor under nästa mandatperiod.
Moderaterna och Sverigedemokraterna säger nej.
*
Konsekvenserna märks inte först i Stockholm. De märks här i Vimmerby.
Beräkningar visar att uteblivna resurser motsvarar lönekostnaderna för omkring 29 undersköterskor och 21 lärare i vår kommun. Det är människor som varje dag tar hand om våra äldre, stöttar barn i klassrummen och ser till att välfärden fungerar.
Om resurserna inte följer kostnadsutvecklingen innebär det i praktiken färre anställda, större barngrupper, mindre tid för eleverna och en hårdare press på omsorgspersonalen. Det är inte ett stärkt Vimmerby. Det är ett Vimmerby som tvingas göra mer med mindre.
Under flera år har kommuner och regioner kämpat med ökade kostnader samtidigt som statens bidrag inte hängt med. Resultatet ser vi redan idag i form av besparingar, uppskjutna satsningar och en allt större belastning på personalen inom vård, skola och omsorg.
Det måste få ett slut.
*
Sverige behöver en långsiktigt hållbar finansiering av välfärden. Ingen kommun ska tvingas välja mellan fler lärare i skolan eller fler undersköterskor i äldreomsorgen. Ingen familj ska behöva oroa sig för att välfärden urholkas därför att staten inte tar ansvar när kostnaderna ökar.
Därför vill vi socialdemokrater genomföra den största förändringen av välfärdens finansiering på över 30 år. När priser och kostnader stiger ska inte kvaliteten i välfärden sjunka. Skolan, vården och omsorgen ska kunna planera långsiktigt och ge människor den trygghet de har rätt att förvänta sig.
För oss är valet enkelt.
Vi vill trygga välfärden i Vimmerby. Moderaterna och Sverigedemokraterna accepterar fortsatta nedskärningar.
Frågan är vilket alternativ Vimmerbyborna väljer.
Kommunfullmäktigegruppen,
Socialdemokraterna i Vimmerby