Annons:

INGEN VILL MEDVERKA I UTREDNINGEN EFTER GROV MISSHANDEL I MÅLILLA

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

INGEN VILL MEDVERKA I UTREDNINGEN EFTER GROV MISSHANDEL I MÅLILLA

Under lördagskvällen satte polisen en mängder med resurser efter larm om en misshandel vid macken i Målilla. En anmälan om grov misshandel har upprättats – men ingen av de inblandade vill medverka i utredningen.
– Det ska vara någon form av dispyt mellan två olika grupperingar, sa Evelina Olsson vid polisens ledningscentral under lördagskvällen. 

Annons:

Under sena lördagskvällen fick vår tidning flera uppgifter om ett större polispådrag i Målilla. Enligt obekräftade uppgifter rör det sig om ett tiotal polisbilar. Vid 23.45-tiden bekräftade polisen att något har pågått i Målilla, men var då väldigt försiktiga med uppgifter.

– Det ska vara någon form av dispyt mellan två olika grupperingar. Det är vad jag kan säga baserat på uppgifter till oss, säger Evelina Olsson vid polisens ledningscentral. 

Under söndagsmorgonen säger polis presstalesperson Patric Fors att ingen av de inblandade ville medverka i utredningen, men att en anmälan om grov misshandel upprättats. 

– Vi kan inte göra så mycket när ingen vill medverka i utredningen. 

Om någon person skadades i samband med händelsen är oklart. Vilka grupperingar som var inblandade vill polisen inte gå in på. På sociala medier spekuleras det om att det handlar om kriminella organisationer. 

– Den uppgiften är inget jag kan kommentera, säger Fors. 

Här kan du se ett kort videoklipp som visar polisens massiva mobilisering:

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt