Annons:

Karlsson efter fjärde raka nederlaget:

Fyra gånger om fick Leksand jubla mot Vimmerby, som fick sätta sig i bussen med fjärde raka torsken och se framför sig en lång resa hemåt. Foto: Bildbyrån

Karlsson efter fjärde raka nederlaget: "Behöver få ihop helheten"

Defensivt var mycket bra för Vimmerby Hockey mot storklubben Leksands IF. Två sena mål, varav ett i tom kasse, gör att resultatet ser värre ut än vad det var.
– Klart det är frustrerande att släppa de två puckarna, men det är vad det är, säger tränaren Eric Karlsson.

Annons:

Vimmerby fick spela mycket försvarsspel i den första perioden. Leksand vann skotten med 11-2, men skapade ändå inte det där förväntade trycket och särskilt många klara målchanser. 

Ledningsmålet för hemmalaget kom i periodens enda powerplay efter en utvisning som Anton Carlsson såg oerhört förvånad ut att få. På reprisbilderna såg det också oerhört billigt ut. 

– Vi hade önskat ett annat utfall där, men i övrigt vill jag inte kommentera den situationen, säger VH-tränaren Eric Karlsson. 

Det gjorde ändå att Leksand fick hål på Isak Sörqvist och Vimmerby, men i den andra perioden fick Vimmerby tidigt spela powerplay. Laget skapade en del utan att få utdelning. 

– Vi sätter upp bra spel och man märker att de respekterar vårt PP. Vi har varit effektiva och bra där, men får kanske inte utdelningen vi förtjänade. Samtidigt gör "Robba" (Robin Christoffersson) en bra match i kassen, men vi hade behövt något där för att skapa mer nerv. 

Var nära i powerplay

Leksand lyckades aldrig utöka sin ledning i mellanakten och ställningen var 1-0 inför den tredje perioden. I en flygande kontring, efter knappt två minuter av den tredje, kunde Zaki Crookes dubblera ledningen i Tegera Arena.

– Jag tycker att vårt försvarsspel är bra och vi håller dem mycket på utsida. Vi är starka framför kassen och Isak är jättetrygg i målet. Han håller puckarna och vi är lugna och metodiska där. I första perioden tycker jag att vi har lite för stor respekt och blir lite för passiva, men det var bättre i andra perioden. De får några långa sekvenser på oss, men vi har med oss 1-0 till tredje, säger Eric Karlsson och fortsätter:

– Jag tycker vi startar tredje bra, men så gör de ett fantastiskt mål till 2-0. Vi fortsätter ändå känner jag och vi har två frilägen och två två mot ett-lägen där vi behövt ta betalt. Alternativt att vi gjort det i powerplay.

Vid 2-0-ledning för Leksand fick VH en ny chans i powerplay och även den gången lyckades man få tryck på tabelltvåan. Johan Mörnsjö var allra närmast med ett stolpskott.

Annons:

Släppte in två sena mål

VH var fortsatt i ett tvåmålsunderläge in i slutminuterna och valde att plocka Isak Sörqvist och spela sex mot fem. Då kunde August Lissel, utlånad till VH förra säsongen, göra 3-0 i tom bur med dryga minuten kvar. Med en sekund kvar fick även Patrik Zackrisson sätta 4-0.

Två sena mål som gör att Leksands överlägsenhet kanske ser något större ut än vad den i själva verket var.

– Klart det är frustrerande att släppa de två puckarna, men det är vad det är. Den sista är onödig och det är synd om Isak, men vi kan inte värdera insatsen utifrån sista minuten. Vi gör jättemycket bra defensivt och jag är jättenöjd med defensiven, arbetsinsatsen och hjärtat vi spelar med. 

Vad är den snabba analysen att ni kunde gjort annorlunda för att göra ännu mer match av det?

– Vi hade behövt vara lite snabbare och bättre i omställningsspelet. När vi vinner pucken i forechecken hade vi behövt vara skarpare för att kunna ha skadat dem bättre. Där hade vi dålig kvalitet och det behöver vi ta lärdom av. 

Hyllade Vimmerbysupportrarna på plats

Förlusten var Vimmerbys fjärde i följd, men tack vare att både Nybro och Visby/Roma också förlorade är man kvar som tolva i tabellen. 

– Vi kämpar för att få en bra helhet. I dag har vi ett bra målvaktsspel och då behöver vi få ihop lite mer offensiv. Någon match har vi saknat bra målvaktsspel, men levererat framåt. Det handlar om att få ihop en helhet och jag tycker, trots fyra raka torsk, att vi tagit steg spelmässigt. Nu gäller det att få ihop helheten för att plocka en trea på fredag. 

En hel del Vimmerbysupportrar hade tagit sig hela vägen till Tegera Arena, vilket Eric Karlsson hyllade. 

– Det är fantastiskt. Det var en historisk match och vi hörde dem hela vägen. Jag hoppas att de kommer ihåg den här matchen som att det var ett Vimmerbylag som slet hårt för varandra. Vi är jättetacksamma för stödet.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt