Annons:

Oscar Blom från Vimmerby MS slutade på åttondeplats i elitklassen när Stångebroslaget avgjordes i helgen. Foto: Ossian Mathiasson

Här är de lokala enduroförarnas resultat i Stångebroslaget

Den klassiska endurotävlingen Stångebroslaget gjorde i helgen comeback efter pandemiuppehållet. Många lokala enduroförare fanns på plats och presterade bra i hård konkurrens. 

Annons:

Den 27:e upplagan av Stångebroslaget arrangerades i Linköping i helgen, första gången sedan 2019 som enduroklassikern var möjlig att genomföra.

Lokala enduroförare från Vimmerby MS, Djursdala SK, Målilla MK,  Pauliströms/Järnforsens MCK och Westerviks MSK deltog och gjorde bra ifrån sig. 

Klass 1 Elit: 8) Oscar Blom Vimmerby MS

Klass 2 Senior: 2) Didrik Gustafsson VMS

Klass 3 Junior: 19) Fabian Bandling VMS, 20) Robin Stjernström VMS

Klass 5 Motion dam: 1) Nikki Stigsson VMS, 51) Caroline Hager, VMS.

Klass 8 Motion 15-29 år: 8) Philip Westman VMS, 9) Rasmus Sandsborg VMS, 47) Linus Lod VMS, 87) Anton Rollborn Djursdala SK, 91) Olle Samuelsson VMS, 112) Mattias Gustafsson VMS, 124) Pontus Eriksson Djursdala SK, 149) Albin Adolfsson VMS, 150) Herman Billing VMS, 156) Philip Esping VMS, 174) Robert Billing VMS,

Klass 9 Motion 30-39 år: 31) Christian Petersson, Westerviks MSK, 40) Christian Rosendahl, WMSK, 41) Pierre Näsholm, VMS, 57) Fredrik Ingelström WMSK, 65) John Schultz Tengkvist VMS, 89) Lukas Jälmestedt Målilla MK, 126) Dennis Nilsson WMSK, 140) Melker Djurstedt Djursdala SK, 163) Andreas Gising VMS, 165) Emil Esping VMS, 266) Daniel Gustafsson WMSK.

Klass 10 Motion 40-49 år: 12) Mikael Jönsson Pauliströms/Järnforsens MCK, 15) Daniel Jönsson Pauliströms/Järnforsens MCK, 22) Fredrik Karlsson WMSK, 96) Henrik Bolmelid WMSK, 110) Mattias Larsson WMSK, 230) Kristofer Lind Målilla MK, 309) Tobias Åberg Djursdala SK, 325) Jakob Sandberg WMSK, 333) Stefan Storback Djursdala SK, 342) Urban Milton Djursdala SK, 354) Johan Zeilon Djursdala SK. 

Klass 11 Motion 50-59 år: 7) Benny Svensson VMS, 34) Jonas Olausson, VMS, 39) Magnus Holm, VMS, 80) Peter Svensson VMS, 85) Kai Karlsson WMSK, 119) Patrik Elmqvist WMSK, 143) Joakim Karlsson VMS, 168) Ulf Svensson VMS, 227) Marcus Persson VMS, 277) Ulrik Nors VMS, 313) Christian Jonsson VMS, 350) Urban Billing VMS, 

Klass 12 Motion 60+: 9) Håkan Nilsson VMS, 59) Uwe Hager VMS. 

Klass 15 Veteran 1975-1985: 14) Marcus Petsson VMS

Klass 16 Veteran Evo: 2) Christian Petersson WMSK.

Klass 17 Veteran Super Evo: 11) Alexander Karlsson Målilla MK.

Klass 20 Ungdom 1: 22) Wille Mörnwall Djursdala SK, 23) Elis Lind Målilla MK.

Klass 21 Tjej 1: 8) Saga Apell VMS.

Klass Ungdom U2: 40) Edwin Djurstedt Djursdala SK

Lokala deltagare i Guldhjälm 85cc: Charlie Blom VMS, Ville Karlsson WMSK

Lokala deltagare i Guldhjälm 65cc: Edwin Astbrant VMS, Fabian Ahnstedt VMS, Elis Blom VMS

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt