Annons:

DV AVSLÖJAR: Asylboendet på Vimmerby Bed & Breakfast stängs

Enligt uppgifter till Dagens Vimmerby kommer asylboendet på Vimmerby Bed & Breakfast att stängas omedelbart. Foto: Linus Johansson

DV AVSLÖJAR: Asylboendet på Vimmerby Bed & Breakfast stängs

För bara några veckor sedan tog Vimmerby Bed & Breakfast emot närmare 150 asylsökande. Efter en tillsyn kommer kommunens räddningstjänst att stänga verksamheten med omedelbar verkan. Redan imorgon ska lokalerna vara utrymda.

Annons:

Det uppger tre av varandra oberoende källor till Dagens Vimmerby. Enligt uppgifterna är det räddningstjänsten som fattat stängningsbeslutet efter en tillsyn som visade på flera brister i brandsäkerheten.

Enligt uppgifterna bor cirka 150 personer på Vimmerby Bed & Breakfast och redan imorgon ska de vara ute ur lokalerna. Vad som händer med dem är upp till Migrationsverket.

Jourhavande befäl Roger Linder vill inte bekräfta Dagens Vimmerbys uppgifter.

– Vi håller på med det ärendet, så jag kan inte uttala mig nu. Vi har gjort en tillsyn och jag ska inte föregå några protokoll. Vi håller på och jobbar med det.

Framkom några brister i tillsynen?

– Inga kommentarer.

Kommer verksamheten vara tvungen att stängas?

– Inga kommentarer.

Dagens Vimmerby har sökt ägaren Henrik Samuelsson och Migrationsverket. 

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt