Annons:

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar län

  • Brantestad skola

    På söndag med start klockan 10 börjar den nystartade Oxlunken vid Brantestad skola. Detta för att fira att Naturrundan funnits i 20 år. På skolan blir det även våffelservering och utlottning av priser. Foto: Kerstin Fröjdfeldt.

  • Stolpe på Naturrundan

    För de som vill ta sig runt på Oxlunken kommer det finnas fyra olika sträckningar på mellan 3 till 11 kilometer. Anpassade både efter de som vill ta med barnvagn, bara kan gå korta sträckor med rollator till de som vill springa en mil. Det kommer finnas kartor och man har vätskekontroller längs med sträckan. Foto: Kerstin Fröjdfeldt.

Naturrundan i Brantestad fyller 20 år – firas med ny Oxlunk

På söndag firar Brantestad intresseförening sin vandringsled Naturrundan som funnits i 20 år under aktivitetsdagen Oxlunken. Där kommer deltagare kunna gå eller springa rundans olika sträckningar. Det kommer även bli utlottningar av priser och våffelservering i Brantestad skola.

Annons:

 Föreningsordförande Els-Mari Heelge berättar att man har flera sträckor som är anpassade efter deltagarna. Sträckorna är mellan 3 till 11 kilometer långa.

- Vi har fyra olika sträckor. De är anpassade i förhållande till hur långt man vill gå, om man har barnvagn, rollator eller svårt att gå längre sträckor. Man får en karta där vi märkt upp lederna så man inte går fel. Vi har även vägvisare på strategiska platser och vätskekontroller.

 Oxlunken började som ett arrangemang efter att man invigde leden Naturrundan i Brantestadstrakten 2006. Namnet fick den för att man hade två oxar som man kunde åka med under de första åren.

- Oxarna bodde ute i Ryggåsen och det var kopplingen vi hade i början. Vi körde på i ganska många år men så kom pandemin och därefter kom det av sig. Vi tänkte att vi skulle köra i år.

Hjälps åt att sköta leden

 Els-Mari berättar vidare att man delat upp skötseln av leden mellan flera familjer och att man röjer gräs när det behövs, man har lagt på många kubik med flis och man håller leden i ordning.

- Vi byter ut stolparna när de är dåliga så det ska vara fräscht. Det går att springa och gå och det är varierat. Man kan få avverka ibland, ofta är det någon som gått som säger till om det. Vi började med Naturrundan 2005 efter stormen Gudrun. Längs med delen som går vid en bäck låg träden som plockepinn och där var det mycket att röja men vi brukar ha koll på läget.

Annons:

Firar med våfflor och utlottningar

 Det kommer att lottas ut jubileumspriser från sponsorer och saker intresseföreningen själva köpt in med logotyper på. Det blir också våffelservering i skolan.

- Det är ett tjugotal som är med och jobbar med evenemanget.

Hur många deltagare räknar ni med?

- Vi har ju annonserat och gjort utskick på sociala medier. Det var ju lite tapp under några år men om vädret är skapligt borde det finnas ett ganska stort intresse från folk runt Frödinge. På våffelsöndagarna som vi anordnar kommer det i snitt 80 personer, det brukar vara samma som återkommer men vi hoppas på runt 100 personer och kanske lite mer därtill. Vi önskar att det ska väcka intresse.

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt