Peter Nilsson, koncernchef för Bergs Timber, berättar om ett tiotal jobb till Vimmerby då företaget flyttar sitt huvudkontor till Nordeas gamla banklokaler i Vimmerby.
Foto: Ossian Mathiasson
Bergs Timber flyttar hela sin ledning och ekonomienhet till Vimmerby. Där kommer man hyra den gamla Nordea-lokalen vid torget. Totalt skapas ett tiotal nya jobb i Vimmerby.
Ett kontor i Mörlunda och ett i Stockholm, där bland annat koncernchefen Peter Nilsson samt företagets ekonomichef har varit placerad, har inte varit optimalt för Bergs Timber.
Enligt koncernchefen Peter Nilsson kommer man slå samman ledning och ekonomi och flytta till Vimmerby. I början av 2020 flyttar man då in i Nordeas gamla lokaler vid Stora torget i Vimmerby. Hyresavtalet ska, enligt planerna, skrivas på i början av nästa vecka.
– Nu känner vi att vi måste komma ihop för att få dynamik i vardagen. Och det är klart, då är ju Mörlunda en möjlig placering, men Vimmerby ligger väldigt bra till för oss. Kontoret kommer vara kvar i Mörlunda, men inte med ekonomi och ledning, berättar Peter Nilsson.
– I och med detta tror jag att vi kommer få en starkare kärna i vardagen på ekonomisidan. Vi kommer ihop, och kommer närmare verksamheten än vi gjort i Stockholm.
Bergs Timbers Stockholmskontor läggas ner helt, och de personer som suttit där flyttar till det nya kontoret i Vimmerby.
– Kontoret i Mörlunda kommer finnas kvar, men sex-sju tjänster flyttas till Vimmerby. Totalt handlar det om ett tiotal anställda som kommer placeras på vårt nya huvudkontor i Vimmerby, berättar Peter Nilsson.