Riksväg 40 går från Göteborg till Västervik. På sträckorna mellan Eksjö-Vimmerby och Vimmerby-Västervik vill Trafikverket nu sänka hastigheten från 90 till 80 kilometer i timmen.
Riksväg 40 går från Göteborg, via Borås och Jönköping, till Västervik. Däremellan passeras Vimmerby. Och nu vill alltså Trafikverket sänka hastigheterna på sträckan.
För Vimmerbys del kan det bli sänkt hastighet i båda riktningarna – både mot Eksjö och mot Västervik. Det skulle röra sig om att Trafikverket sänker hastigheten från 90-väg till 80-väg på sträckor som inte är mittseparerade.
För några år sedan rustades en del av vägen, mellan Vimmerby och Toverum upp med mittseparering. Där är det, och kommer enligt Trafikvets förslag att förbli, 100-väg.
– Vi försöker få till stånd regionförstoring och arbetspendling. Det här beslutet gå inte alls åt det håller, säger moderaten Harald Hjalmarsson (M), oppositionsråd i Västervik till Västerviks-Tidningen, som var först att skriva om förslaget.