En fastighetsmäklare i länet får kritik efter att ha skickat ett opassande sms till en spekulant.
Foto: MostPhotos
Det är en mäklare i en mindre kommun i mellanlänet som uppenbarligen blev lite för förtjust i en kvinna som var med om en budgivning. Den förlorade hon men fick istället förslag på ett annat hus, det skulle kosta 425 000 kronor. Hon tackade nej och berättade att hon redan hade köpt ett hus. Men mäklaren slutade inte att skicka sms.
“....Vet inte om jag får uttrycka känslor i detta jobb – men upplevde dig som smart, klar och så himla fin. Vill gärna träffa dig igen – om du vill”, skrev mäklaren.
Mäklaren bröt mot god mäklarsed
Mäklaren förklarar att han blev lätt chockad när han insåg vad han ställt till med. Att han aldrig skulle skicka ett sånt sms till vare sig köpare eller spekulanter eller någon annan han kommer i kontakt med i sitt arbetsliv. Han menar att sms:et var avsett för en kollega och han beklagar att det gick till någon annan.
Fastighetsmäklarinspektionen tror inte mäklaren och anser att han handlat i strid med god fastighetsmäklarsed. Myndigheten menar dock att påföljden kan stanna vid en erinran.