Det har blivit tid för vernissage i konstateljén på Storgatan 23 i Vimmerby, som drivs av Ann-Marie Brushane. Med öppna armar välkomnar hon andra konstnärer att ställa ut konst i sin ateljé.
– Konst är som hälsa och kultur är lika viktigt som vänner, säger Ann-Marie Brushane.
Katrin Westrin, från Rumskulla, ställde ut sin konst i ateljén förra året. Responsen var över förväntan och hon är tacksam över att få komma tillbaka ännu en gång.
– Det är jättekul. Det är så roligt att få vara här, säger Katrin Westrin. Förra året var det mycket folk och det gick bra att sälja också.
”Ögonblick i livet”
På lördag den 5 augusti är det vernissage mellan klockan 14–18. Årets utställning heter ”Ögonblick i livet” och pågår fram till den 18 augusti, med öppet torsdagar till söndagar. Besökarna får ta del av 31 tavlor gjorda av Katrin Westrin.
Till årets utställning har konstnären tagit med flera nya tavlor. Hon visar stolt upp en tavla som heter ”Fågelkvinnan”, som hon har jobbar med i över ett år.
– Jag har jobbat grymt med den och gjort om den flera gånger. Jag hade realism och abstraktion, men jag hade inte balansen. Men så jobbade jag med den och fick då ihop det till slut.
Utvecklas hela tiden
Katrin Westrin har målat i drygt 20 år och hon hittar fortfarande nya sätt att utvecklas. Kärnan i processen är att hon brukar ta ett steg tillbaka mellan penseldragen för att få nya perspektiv.
Hon arbetar med akryl och tusch för att skapa liv och olika strukturer i sina bilder.
– Jag har många olika stilar, men det genomgående för mig är nog linjerna. Jag använder mycket linjer och skuggor som jag plockar upp. Jag kan lägga färger i många olika lagar och sedan jobba fram ett motiv.
När det inte är fullt upp med utställningar så säljer hon sin konst hemma i verkstaden i Rumskulla, samt på sociala medier.
– Det är många som har nappat på det. Jag har sålt till några i Stockholm och det är häftigt, berättar Katrin Westrin.