Peter Karlssons centerpartister har ett jobbigt utgångsläge enligt Novus mätning.
Foto: Simon Henriksson
Centerpartiet styr Vimmerby kommun. Det var länge ett rent faktum. Förvisso gör partiet det fortfarande, men det usla valresultatet 2022 sved hårt för partiet.
Enligt den mätning som Novus gjort åt Dagens Vimmerby ser det inte bättre ut för Centerpartiet om det vore vol i dag. I mätningen får Centerpartiet 12,4 procent och blir bara kommunens fjärde största parti. I valet för åtta år sedan var man kommunens största.
– Det är en besvikelse. Sedan är en undersökning en undersökning och det är ett litet urval. Jag måste också säga att det skapar lite kämparlusta. Så här dåligt får det inte bli och vi ska få betydligt högre, säger toppnamnet Peter Karlsson (C).
Blev du förvånad?
– Jag visste inte att den här mätningen skulle komma, så förvånad är nog inte ordet. Jag hade trott att vi skulle ligga högre och det tror jag att vi kommer göra.
Tror du att ni straffas för samarbetet med S och V?
– En del av det kan det vara, men jag tror inte att man tänker så lokalt. Jag tror man ser till Vimmerbys bästa och mycket handlar om personkemi och vilka man fungerar med. Jag hoppas vi får förnyat förtroendet.
Enligt det här blir nu bara fjärde största parti. Hur skulle det kännas?
– Det här är en undersökning och så här kommer det inte bli.
Vad tänker du kring att SD blir större än er?
– Det känns inte bra. Vi borde vara näst största parti.
Kommer den här mätningen påverka hur ni tänker i valrörelsen?
– Jag tror det ger oss en extra sporre. Vi behöver visa upp oss och visa vilket fantastiskt alternativ vi är, vilka bra personer vi har och allt gott vi gör för Vimmerby.
Ser ut att behålla majoriteten
Enligt opinionsundersökningen har dock den styrande koalitionen drygt 51 procent av väljarnas röster och ser ut att få egen mandat. Detta tack vare Socialdemokraterna som var mätningens stora vinnare. M, KD och SD får samtidigt "bara" 44,5 procent.
– Det skulle bli svårt att bilda en annan majoritet om valutslaget blir som det där. Då ser det ut som det blir samma majoritet, konstaterar Peter Karlsson.
Är det något annat i mätningen som förvånar dig?
– Det är att KD och V ser ut att backa lite. Det är något förvånande tycker jag.
"Har nog inte bestämt sig"
Av de tillfrågade vill åtta procent se Peter Karlsson som kommunalråd efter valet.
– Med åtta procent stöd skulle det vara svårt att säga att jag ska bli KSO. Det hoppas vi att vi kan ändra på till valet.
Hela 35 procent svarar att de inte vet vem de vill se.
– Det är en stor andel och det handlar nog om att man inte har bestämt sig ännu. Vi har ingen valtemperatur ännu och många bestämmer sig nog sista veckorna.
Nästan en tredjedel vill ge Eva Kindstrand Ströberg (S) förnyat förtroende på den tyngsta politiska posten, enligt Novus mätning.
– Hon är duktig som person och som KSO, så det förstår jag.
Vad tycker du om att den här mätningen har gjorts?
– Det är lite förvånande att göra det i en så liten kommun. Jag har inte varit med om det tidigare, så det är spännande. Det höjer temperaturen lite och jag tycker det börjar märkas att den stiger lite. Det var stor skillnad i lördags jämfört med tidigare. Det är fler som vill prata och veta vad vi står för.