En ny ambulansstation ska byggas i Vimmerby. Kommunen har nu gett positivt planbesked till regionen.
Foto: MostPhotos
Det var tidigt i juni som Dagens Vimmerby kunde avslöja att regionen hade långt gångna planer på en helt ny ambulansstation på cirka 1 000 kvadratmeter i Vimmerby.
Det beror på att ambulansen lokalt behöver större lokaler och det är delvis på grund av de nya reglerna om dygnsvila vilket medför fler medarbetare.
Redan under inledningen av 2025 påbörjades arbetet med en förstudie.
Två platser pekades ut som intressanta. Det handlade om Grägarpsvägen mitt emot laddstationen Charge to Move samt Hällebackavägen en bit bort på andra sidan av riksväg 40. Kommunen äger all den aktuella marken och regionen skickade in en ansökan om planbesked för två områden.
– Det är de som vi ser möjliga utifrån placering, omfattning med mera. Fördelen är att vi får nära till riksvägen, men också har nära in till centrum, sa Johan Lennartsson på Regionfastigheter i juni.
Ambulanschefen Lenita Peterson har tidigare uttryckt sig positivt till en ny lokal för verksamheten i Vimmerby.
– Den vi har nu är vi väldigt trångbodda i och det har vi varit i flera år. Det viktigaste för oss att kunna komma ut snabbt och ha en hög tillgänglighet med en säker utfart där vi inte utsätter andra för fara. Det ska vara nära för oss att ta oss ut till våra invånare. Inne i stan ser vi att det finns vissa risker och det bästa är om man ligger närmare en större väg. Vårt önskemål är en ny lokal så att vi kan säkerställa en god arbetsmiljö.
Här ska den byggas
Kommunen har ägt den vidare processen och vid tisdagens kommunstyrelsesammanträde fattade man beslut om att ge positivt planbesked.
– Vi har fastnat för området vid Nossenavfarten, mitt emot Charge to Move. Det är det vi har beslutat oss att gå vidare med, säger kommunstyrelsens ordförande Eva Kindstrand Ströberg (S) och vice ordförande Peter Karlsson (C).
Det är regionen själva som inte har velat bygga ihop ambulansstationen med brandstationen.
– De vill gå ur sin gamla, men de vill bygga den separat. De vill inte ha den ihop med vår brandstation på grund av risken för attentat eller att båda ska bli träffade samtidigt i händelse av krig. Därför vill de vara på separata områden, säger Peter Karlsson.
Eftersom marken inte är detaljplanelagd för ändamålet behöver en ny detaljplan tas fram. Regionen behöver köpa marken av kommunen och ska därefter också bekosta själva detaljplanearbetet.
– Det kommer ta ett och ett halvt år från nu ungefär, säger Kindstrand Ströberg.
Oklar prislapp
Vad kommunen avser att sälja marken för är oklart.
– Det har vi inte diskuterat ännu. Först behövde planbeskedet gå igenom, säger Peter Karlsson.
Prislappen kommer alltså att diskuteras nu framöver.
– Det här känns bra, tycker Kindstrand Ströberg.
Kommunstyrelsen var enigt om att lämna ett positivt planbesked, men det blev ändå diskussioner.
– Det handlade om ifall vi hade kollat alternativa platser och så vidare. Det har gjorts. Det här har med utryckningstider att göra bland annat. Vi gör lokaliseringsutredningar på allting och även på den här och det har skett i samråd med regionen.
Vad projektet för regionen i helhet väntas landa på är okänt. Ambulansen i Vimmerby sysselsätter cirka 15 till 20 medarbetare.