Erik Andersson är toppnamn för Vänsterpartiet.
Foto: Stefan Härnström
Totalt sett gick de tre partier som styrt Vimmerby de senaste fyra åren framåt i valet. Ensamt om att öka var dock Socialdemokraterna.
S gick framåt med 4,3 procentenheter och fick 30,8 procent i valet. Centerpartiet backade med 0,4 procentenheter och nådde 15,2 procent. Det stora tappet stod Vänsterpartiet för. Man fick 7,5 procent, vilket var 3,4 procentenheter sämre än succévalet 2022.
Av de 45 mandat som finns i Vimmerby framöver har de rödgröna 24. Det innebär alltså egen majoritet. Precis allt talar för att de tre kommer fortsätta tillsammans och under söndagen hölls det första mötet mellan trion efter att valresultatet blivit känt.
– Vi hade ett samtal i går och kommer att fortsätta ha samtal. Så kan man uttrycka det, säger Vänsterpartiets toppnamn Erik Andersson.
Besvikelsen har lagt sig
S har varit tydliga från sekund ett man vill se ett fortsatt styre och Eva Kindstrand Ströberg (S) sa bland annat på valnatten att majoritetsbildningen var bland det minst utmanande just nu.
Samtidigt lyfte V fram att man behövde analysera sin kraftiga tillbakagång. Den stora frågan har alltså varit om V vill fortsätta i styret, men nu låter det som att också Vänsterpartiet kommit fram till att man vill detta.
– Den initiala besvikelsen har lagt sig och när man funderar på det gör vi ett okej val. Ser man till hur det ser ut i andra likvärdiga kommuner, så har vi ett starkt stöd fortsatt. Valresultatet har sjunkit in och när vi har ägnat valrörelsen åt att prata om hur väl samarbetet har funkat, vore det konstigt om vi inte gav det en chans. Det är det vi håller på att göra nu. Vi utreder möjligheterna och det är vårt förstahandsalternativ.
"Indikation på något"
Två ytterligare möten – ett denna vecka och ett sent i nästa – är redan inbokat.
– Att vi har bokat två möten framåt är väl en indikation på något. Det var ett bra och konstruktivt möte.
Hur snabbt hoppas du att det går för er att komma överens, för att Vimmerby inte ska tappa fart?
– Det viktigaste för mig är att det blir bra. Vi har erfarenhet av att samarbeta i fyra år och det har funkat bra. Nu är det en chans till en nystart och då är det viktigt att prata igenom det odentligt. Vi vill inte ha något hack i kurvan som förra gången och jag tror inte heller det blir så. Utifrån mitt perspektiv är det viktigare att det blir bra än att det går snabbt.
Miljöpartiet tog sig åter in i fullmäktige, men partiet var inte inbjudet till gårdagens möte.
– Erfarenhetsmässigt är det kanske så att det är bra att vara så få partier som möjligt. Nu har vi majoritet utan Miljöpartiet och i ett första skede är det inget som vi har diskuterat.
Vi har sökt både kommunstyrelsens ordförande Eva Kindstrand Ströberg (S) samt röster från Centerpartiet inför denna publicering.