Annons:

Han är tillbaka i kassen – så ställer VH upp mot AIK

Tomas Rydén står mot AIK i afton. Foto: Ossian Mathiasson

Han är tillbaka i kassen – så ställer VH upp mot AIK

Fyra matcher i följd har Tomas Rydén fått följa från sidan. I kväll får keepern chansen när AIK väntar på Hovet.

Annons:

I fredags tog Vimmerby Hockey en efterlängtad trepoängare när Almtuna IS besegrades med hela 6-1 på bortais. I kväll väntar Hockeyallsvenskans just nu klart bästa lag.

Det är AIK på Hovet som väntar och den här gången kastar Eric Karlsson inte om särskilt mycket i femmorna. 

Däremot får Tomas Rydén chansen för första gången på ett tag. Isak Sörqvist har stått i fyra raka matcher, men vaktar i kväll båsdörren. Återvändaren Isac Anderssons alla papper är färdiga och han blir extraforward.

Med tanke på skadan på William Alftberg går Alfred Hjälm in ihop med Oskar Lindgren och Linus Millner Westberg spelar i stället tillsammans med Gustaf Malmkvist.

Laget mot AIK:

Målvakt: Tomas Rydén (Isak Sörqvist).

Förstafemman: Nick Bochen, Arvid Hurtig – Jesper Norbäck, Hampus Karlsson, Johan Mörnsjö.

Andrafemman: Oskar Lindgren, Alfred Hjälm – Anton Carlsson, Max Karlsson, Hannes Hellberg.

Tredjefemman: Linus Millner Westberg, Gustaf Malmkvist – Kalle Carlsson, Gustaf Kangas, Hugo Lejon.

Fjärdefemman: Kevin Wennström, Hugo Orrsten, Adam Petersson.

Extraforward: Isac Andersson.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt