Annons:

  • Sara Nogu och Romi Sauma

    Sara Nogu och Romi Sauma från SAS24 kommer även att gå och rösta på riktigt om en dryg vecka. De tycker att skolvalet varit en bra introduktion till hur det går till. Foto: Stefan Härnström

  • Ann-Louise Sandelius

    Ann-Louise Sandelius är samhällsämneslärare på gymnasiet. Foto: Stefan Härnström

Gymnasiet gjorde skolvalet – snart röstar Sara och Romi på riktigt

Det hölls skolval på Vimmerby gymnasium på onsdagen. För de 18-åringar som snart kan gå och rösta på riktigt blev det ett genrep men oavsett fick alla en praktisk genomgång i hur det går till i en vallokal enligt samhällsämnesläraren Ann-Louise Sandelius.

Annons:

 Ett klassrum fick agera vallokal och såg precis ut som många av de som är förlagda till skolor runt om i landet. Det fanns kuvert, röstsedlar och bås och rösträkningspersonal. Tanken med skolvalet är att man ska få prova på och bli lite mer säkra sedan när de ska rösta på riktigt. Därför är det upplagt som i en riktig vallokal.

 Sara Nogu och Romi Sauma från SAS24 tyckte det hade betydelse att få testa på hur det är att uppleva hur man röstar i praktiken.

- Ja det tycker jag. Det är viktigt inför det riktiga valet.

Är det några av er som kommer få rösta i det riktiga valet?

- Ja båda! Jag är faktiskt 18 så vi kommer att få rösta och det är faktiskt jättebra att de har det här i skolorna, för annars hade jag nog inte vetat. Här lär jag mig allting, svarar Romi.

Ni hade en debatt på skolan nyligen. Var ni på den?

- Ja, det var vi. Det var ganska hetsig debatt ibland men det var kul att kolla på för att man lärde sig lite mer för man var inte så påläst innan. Nu har man fått en klarare bild vad man ska rösta på, berättar Sara.

- Men något som jag tyckte var negativt med den var det var att man började gilla personer och kanske inte partiet. Som partier som jag kanske inte tycker är bra i vanliga fall kanske jag började tycka om för att personen som representerade partiet visade en bra bild av dem. Andra som jag kanske tycker bättre om hade någon som visade en väldigt dålig sida av dem. På sättet de pratade eller svarade på frågor, utvecklar Romi.

Kändes inte helt som på riktigt

 Under dagen har de fått se hur det ser ut i en vallokal och de tycker det har varit lite spännande.

- Men det känns fortfarande inte på riktigt för hela klassen sitter där och min lärare är där och man är i skolan...

- Men jag tror det kommer kännas bättre när vi själva går och röstar, konstaterar Sara.

Annons:

Många valde att rösta

 Samhällsämnesläraren Ann-Louise Sandelius tyckte det var jätteroligt att se gymnasieklasserna göra skolvalet och tyckte att det var så många som kom för att rösta.

- Det har nog varit fler än till exempel EU-valet. Nu har vi inte räknat eller någonting men vi har haft väldigt många som har kommit och röstat. Många tror jag är osäkra. Osäkra på hur det går till men vi har varit här och hjälpt till och förklarat.

Hur många går det på skolan och hur många är det som röstar?

- Alla, det är runt 400 som går här. Jag vet inte men många, jag tänker över 300, har nog varit här och röstat. Det tror jag. Någon klass hade APL så vi hade förtidsröstning igår under bara en timme. Med tanke på att man vet att man skulle vara borta idag kunde man gå och rösta då även om det inte var så många som kom

 För att inte påverka resultatet i det stora valet så har man skolvalet en tid före det riktiga valet. Man väntar även med att publicera resultatet till måndagen efter detta. Vad gäller hur skolans resultat skulle kunna se ut generellt gentemot det riktiga valet så säger Ann-Louise att det nog lutar mer åt höger.

- Min känsla när man hör lite är att väl att det är mer höger men som sagt jag vet inte.

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt