Annons:

VIF framme i DM-final – för första gången på 50 år:

Detta juniorlag från Vimmerby IF har lyckats nå klubbens första DM-final sedan 1976. Finalen spelas hemma mot Jönköpings Södra IF på onsdagskvällen. Foto: Privat

VIF framme i DM-final – för första gången på 50 år: "Superkul"

Det har gått 50 år sedan Vimmerby IF senast spelade en DM-final. I morgon kväll får klubben en ny chans när J18-laget möter Jönköpings Södra IF på hemmaplan. 

Annons:

1976 tog sig Vimmerby IF hela vägen till final i distriktsmästerskapet, men där blev Östers IF för svårt. Nu är det dags igen – och lagkaptenen Gabriel Blomqvist ser fram emot den historiska matchen.

– Det är såklart superkul. Vi har fått kämpa rejält för att komma hit med tajta matcher. Det ska bli superkul och jag hoppas att det ska gå bra, säger Gabriel Blomqvist. 

VIF:s framgångar under säsongen bygger mycket på kollektivet. 

– Vi jobbar tillsammans väldigt mycket och jobbar för varandra. Det är inte så mycket individuellt, utan det är laget som gör det tillsammans. Det är därför vi lyckas vinna de här tajta matcherna.

”Vill aldrig förlora”

När säsongen drog igång fanns inte en DM-final med som uttalad målsättning 

– Vi hade nog inget riktigt sådant mål. Målet vi alltid har är att utvecklas och vi vill såklart aldrig förlora. Målsättningen blir att komma så långt som möjligt.

Nu återstår bara ett hinder mellan Vimmerby och DM-titeln. Jönköpings Södra IF kommer till Vimmerby för onsdagens final och Blomqvist räknar med en tuff och jämn match.

– Jag tror att det kan bli en väldigt tajt match. De känns väldigt duktiga och kommer nog gärna vilja vara bollförande. De är väldigt tekniska individuellt.

För VIF blir det viktigt att hålla ihop laget och våga spela sitt eget spel.

– Vi behöver hålla ihop så mycket som möjligt. Vi vill gärna hålla i bollen, hålla bolltempot uppe, jobba stenhårt och gå in i duellerna. Då tror jag att det kan gå riktigt bra.

Speciellt avslut

För flera av spelarna blir matchen speciell av ytterligare en anledning. Blomqvist tillhör årskullen med spelare födda 2008 och är inne på sitt sista år som J18-spelare.

– Det är sista året för 08:orna, så det känns som att det blir lite av ett avslut.

Att avsluta med en DM-titel hade förstås varit svårt att toppa.

– Det hade varit jätteroligt. Vi ska göra allt för att vinna, men vi vet också att det kommer krävas mycket av oss.

Blomqvist bär lagkaptensbindeln och ser sin uppgift som tydlig inför den stora matchen.

– Jag vill peppa upp laget och se till att vi jobbar tillsammans. För egen del handlar det om att jobba stenhårt. 

I morgon kväll får Vimmerby IF möjligheten som klubben har väntat ett halvt sekel på – att återigen spela en DM-final.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

070 378 71 16

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt