Hela tre år har gått sedan Boston slog igen i Vimmerby. Tidigare i somras avslöjade Kim Wickström, som startade klädbutiken redan 2012 första gången, att den skulle återuppstå i hjärtat av centrala Vimmerby.
Butiken levde i elva år innan beslutet om att stänga kom 2023. Kim Wickström gick då vidare i livet och tog andra jobb, men hela tiden har drömmen om att kunna öppna igen funnits med.
Nu har ett intensivt arbete med att färdigställa butiken pågått och lördagen den 29 augusti är det dags för öppning. Butiken öppnar på förmiddagen.
– Det känns bra. Det är mycket som fortfarande ska lösas, men det kommer att bli öppning. Vi är en lite mindre skara folk som jobbar än tidigare och det blir lite stressigt, men farsan och jag är här och Natalie (Skarhed Frisk) kör backoffice och Jimmi (Wickström) kommer och hjälper oss sen. Det kommer lösa sig, säger han.
Utbudet ska numera vända sig till en något mer vuxen publik än tidigare. Bland märkena som kommer finnas kan nämnas Solid, Garcia, Casual Friday, Resteröds och Indicode.
– Vi har letat under sommaren, men det har varit lite semester för säljarna och det är inte lätt att få tag i folk. Vi har varit runt i Stockholm och Göteborg och nu har vi köpt in de här märkena. De känns intressanta och det är en bra uppsättning tycker jag. Det blir spännande att se hur folk i Vimmerby tar emot det.
Ser annorlunda ut inne i butiken
Många Vimmerbybor har passerat skyltfönstret nu under augusti och gett tummen upp till Kims nysatsning.
– Responsen har varit jättebra. Det är kul att stå här i skyltfönstret. Många knackar eller kör tummen upp. Jag är väldigt nervös också. Man vill prestera och visa det bästa man har, men vi får göra så gott vi kan och bygga vidare sedan. Rom byggdes inte på en dag har jag hört och det är samma här, fast jag har hållit på tidigare, berättade han i början av augusti.
Öppningen sker i samband med Anteloppet när det lär krylla av folk på stan.
– Det lär bli lite kaos i morgon, men det gillar jag och det blir roligt.
Själva butiken ser lite annorlunda ut om man jämför med senast den var öppen.
– Jag känner nog att det blivit lite renare och lite luftigare. Vi har gjort allt från grunden, i alla fall 90 procent, av det som vi har här inne. Vi har tagit bort väggen vid skyltfönstret, så det blir luftigare, säger Kim Wickström.
Han hade gärna redan öppnat butiken.
– Det har varit turister och ryckt i dörren, så det känns bra. Lite nervös är jag allt, men jag tror det blir bra.