I ett köksskåp anträffade polisen anabola steroider. Nu åtalas en man från Vimmerby. Foto: Polisens förundersökning
Det var den 18 juni som en polispatrull genomförde en husrannsakan i en bostad i Vimmerby i ett annat ärende. Vid husrannsakan anträffades 10 milliliter anabola steroider (Testosteronenantat) i ett köksskåp som togs i beslag. Den nu tilltalade mannen, som även bor på adressen, uppgav att det var hans.
I förhör ska mannen ha erkänt brott och uppgett att han hade hittat anabola steroiderna vid Kungsparken i Vimmerby och att han var medveten om att det vara dopningsmedel. Han berättade vidare att han hade tänkt använda dem när han skulle börja gymma veckan efter.
Nu åtalas mannen för ringa dopningsbrott vid Kalmar tingsrätt. Målet anses kunna avgöras utan huvudförhandling. Åklagarens påföljdsförslag är då 80 dagsböter à 50 kronor, totalt 4 000 kronor.