Annons:

DÖMS TILL VÅRD EFTER MÄNGDER AV DÖDSHOT

En man i 45-årsåldern från Hultsfreds kommun döms till rättspsykiatrisk vård efter mängder av dödshot. Foto: MostPhotos

DÖMS TILL VÅRD EFTER MÄNGDER AV DÖDSHOT

En man i 45-årsåldern dödshotade mängder av personer vid inte minst på länsstyrelsen. Han gav sig även på politiker. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård för bland annat tolv fall av hot mot tjänsteman, elva fall av förtal och åtta fall av olaga hot.

Annons:

Mannen i 45-årsåldern, som är bosatt i Hultsfreds kommun, blev anhållen i sin frånvaro den 15 december. Dagen därpå greps han och häktades sedan den 18 december. 

Mannen var då misstänkt för ett stort antal brott och främst handlar det om olika dödshot mot personal från länsstyrelsen. Mannen gav sig även på flera anställda och politiker vid Region Kalmar som brottsliga och klandervärda genom nedsättande och förödmjukande uttalanden. 

Det ska primärt handlat om tidsperioden oktober till december förra året där mannen via inlägg på Facebook, filmer, e-post och meddelanden uttalat hot om att skada eller döda de drabbade. 

Det har rört sig om en granne, en hustru till en domare, och mängder av tjänstemän.

Kallade det för konstnärligt uttryck

Mannen uppehöll sig även i anslutning till länsstyrelsens lokaler, där han uppträdde högljutt, filmade omgivningen samt i enstaka fall även följt efter enskilda personer. Ibland hela vägen till deras hem. 

Mannen från Hultsfreds kommun har konsekvent nekat till att han ligger bakom detta och gjort gällande att någon annan måste ha agerat i hans namn. Han har också gjort gällande att det inte varit brottsligt, utan snarare en form av nödvärn och reaktion på felaktiga myndighetsåtgärder. 

Detta i samband med omhändertagande av fem hundar, vilket är grunden i hela den här historien. I vissa fall har mannen hänvisat till yttrandefrihet eller beskrivit sitt agerande som ett slags konstnärligt uttryck. 

Annons:

Gav sig på S-profiler

Mannen stod även åtalad för narkotikabrott vid ett hotell i Hultsfreds kommun, men har förnekat att han visste att det fanns narkotika i en ryggsäck som tillhörde honom. Mannen har sagt att en numera avliden person måste lagt narkotikan i hans väska och rätten anser inte att dessa uppgifter är helt osannolika. Därför frias han från narkotikabrottet. 

Däremot döms han nu för tolv fall av hot mot tjänsteman, elva fall av förtal, åtta fall av olaga hot samt enstaka fall av angrepp mot tjänsteman, förolämpning mot tjänsteman och ofredande. 

Rätten anser att det är ställt utom rimligt tvivel att det är mannen som ligger bakom detta. När det gäller inläggen om S-politikerna i länet anklagade han en S-profil från Vimmerby för att vara våldtäktsman, en annan profil i länet för att vara nazist och en tredje för att droga och våldta barn. Om en S-politiker i Hultsfred skrev han att denne var sadist och anklagade en annan S-profil för att vara zoofil och ha sex med hästar. 

Döms till vård

Mannen döms nu till rättspsykiatrisk vård. Av det rättspsykiatriska utlåtandet framgår det att mannen begått de aktuella gärningarna under påverkan av en allvarlig psykisk störning. Med hänsyn till risken för återfall i brottslighet av allvarligt slag förenas vården med en föreskrift om särskild utskrivningsprövning. Mannen ska vara häktad tills påföljdsdelen i domen vinner laga kraft. 

Han ska också betala skadestånd på sammanlagt närmare 300 000 kronor till de drabbade.

Även en kvinna i 35-årsåldern, som är skriven i en annan del av södra Sverige, döms för två fall av hot mot tjänsteman i samma dom. Hon var involverad i ett par av inläggen som skrevs. Hon är sedan tidigare dömd till skyddstillsyn och rätten anser att den tidigare utdömda påföljden ska avse även denna brottslighet.

HÄR kan du läsa mer om åtalet, där vi gick in mer på de enskilda hoten.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt