Annons:

Företag med verksamhet i Vimmerby köper upp konkurrent

V-Tab, med anläggning i Vimmerby, köper upp en konkurrent. Foto: Arkivbild

Företag med verksamhet i Vimmerby köper upp konkurrent

V-Tab, med verksamhet i Vimmerby, köper nu upp en konkurrent inom tryckeribranschen. Det rör sig om det halländska digitaltryckeriet KBMedia. 

Annons:

Tryckerijätten V-Tab, med produktionsanläggningar i Landvetter, Falkenberg, Södertälje, Vimmerby och Norrahammar, köper nu upp en konkurrent. 

Det rör sig om det halländska tryckeriet KBMedia som nu uppgår i V-Tab men kommer finnas kvar som eget varumärke. 

– Det blir en bra kombination av det stora företagets möjligheter till tyngre produktion och stora lager, och det lite mindre företagets flexibilitet och snabbhet, säger Dan Eriksson, vd för V-Tab, i ett pressmeddelande.

Medarbetarna erbjuds fortsatt anställning. V-Tabs förhoppning är att uppköpet ska ge en stark fullserviceaktör i regionen.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt