Ola Lindblom är tillbaka i spel när Gullringen tar emot Mariebo på lördagen.
Foto: Simon Henriksson
Henrik ”Fimpen” Gustavsson har lett Gullringens GoIF i tre matcher. Facit är en seger, en förlust och ett kryss. Segern kom hemma mot topplaget Jönköping Torpa BK för två helger sedan.
På lördagseftermiddagen spelar Gullringen hemma på Gullemon igen. Mariebo IK, laget som ligger precis över den negativa kvalplatsen och ligger fem poäng efter Gullringen, kommer på besök.
– Vi har inställningen att vi är tuffa att möta på Gullemon och ska jobba för att ta hem en ny trea, säger Henrik ”Fimpen” Gustavsson.
”Fimpen” känner att spelarna och laget är på rätt väg.
– Det känns bra. Jag tycker att vi har haft bra träningarna i veckan och börjar komma in i spelsättet mer och mer och hitta våra roller. Det går hela tiden framåt, säger ”Fimpen”.
Lindblom tillbaka i matchtruppen
Han ger en närmare inblick i hur laget ska spela kopplat till att laget har tränat färre gånger än övriga lag i serien.
– Genom att vi kanske inte har lika mycket träningar i oss som många andra lag gäller det att hitta ett spelsätt som gör att vi kan orka och kan göra det enkla utan att krångla till det. Det handlar inte bara om att skicka långt utan vi ska spela smart i offensiven och defensiven. Det är viktigt att hålla ihop laget på ett bra sätt för att inte bli så utspridda. Vi ska ha löpmeter, men vi ska ha rätt löpmeter.
Sjätteplacerade Gullringen står på 22 poäng och har skaffat sig en lucka ner till negativa kvalplatsen. Vista innehar kvalplatsen med 16 poäng i dag och lördagens motståndare Mariebo står på 17 poäng.
Hur ser du på er jakt att fixa nytt kontrakt?
– Vi har fler hemmamatcher än bortamatcher under hösten. Jag tycker att vi ska se till att vi har en bra möjlighet att göra det och vi ska vara bra på Gullemon där vi känner oss hemma. Vi får ta en match i taget och se vad vi har för spelare tillgängliga till varje match.
Nyckelspelaren Ola Lindblom är tillbaka i spel efter skadan han ådrog sig mot Vimmerby IF och börjar på bänken mot Mariebo.
– Han har gjort en träning i veckan och tycker att det känns bra.
Haris Dreco är tillbaka efter avstängning. Emil Tapper, Yassin Jalil Kader och Robin Gustafsson är bortresta.