Annons:

Fin insats av SVIF – kryssade mot Tuna

Södra Vi gjorde en stark insats mot Tuna i kväll och Adrian Mathiasson blev målskytt. Foto: Arkivbild

Fin insats av SVIF – kryssade mot Tuna

Division fem-laget Södra Vi imponerade mot Tuna i kväll och borde ha vunnit. Tuna lyckades rädda oavgjort med matchens sista spark och matchen slutade 2-2.
– Det borde ha blivit 3-1 till oss, säger en nöjd Peter Magnusson i SVIF.

Annons:

Södra Vi gjorde det mesta rätt i kvällens genrep och hade bra koll på Tunas offensiv. Framåt skapade man flera fina lägen och var i ledning med både 1-0 och 2-1 efter mål av Adrian Mathiasson och Robin Hammar.

När segern i stort sett var i hamn kvitterade Tunas Ilhan Jejna med sitt andra mål för dagen.

– Det var en bra prestation av oss och alla 16 gjorde ett jättebra jobb. Det var en oturlig incident i slutet, men det var den bästa matchen vi spelat i år och det var ett bra tecken inför nästa vecka. Det gäller att vi har samma inställning då.

Alla spelare i SVIF får beröm. Vi har sökt Tunas ledare utan resultat.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt