Fiberföretaget Vökby Bredbands stämningsansökan på 6,8 miljoner mot Vimmerby kommun slog ned som en bomb i går. Dagens Vimmerby kan idag avslöja fler oklarheter runt kommunens avtal med Zitius.
Beslutet om Vimmerby kommunens fibersatsning för 70 miljoner kronor fattades under våren 2013. I oktober samma år börjar arbetet med den viktiga upphandlingen av kommunikationsoperatör till kommunens fibernät. Det är kommunikationsoperatören som står för innehållet i nätet – och det är först när avtalet med operatören är klart som kommunen kan presentera olika utbud och månadskostnader för potentiella fiberkunder.
Arbetet inleds av förre Itsam-direktören Alberto Necovski som snart avskedas. Uppgiften hamnar i stället på den nya marknadschefen Henrik Röstes bord. Därefter dröjer det, enligt den rapport om Vimmerby Fiber som dåvarande vice förbundsdirektören Leif Stenström författat, till den 25 juni 2014 innan upphandlingen publiceras.
Då har Telias kampanj i Vimmerby tätort varit igång i mer än en månad.
6,8 miljoner i skadestånd
Den 26 augusti avslutas upphandlingen och Vökby Bredband AB får ett tilldelningsbeslut. Företaget är det enda som lämnat anbud. Beslutet överprövas av Zitius, som ägs av Telia, och i mitten av september avbröt kommunen upphandlingen med Vökby. Bara två veckor senare skriver kommunen ett avtal med just Zitius.
Det är det beslutet som Vökby Bredband AB ifrågasätter och en stämningsansökan till Kalmar tingsrätt är inlämnad. Vökby Bredband menar att avtalet strider mot lagen om offentlig upphandling och kräver 6,8 miljoner i skadestånd.
Men det finns fler frågetecken runt avtalet mellan Vimmerby kommun och Zitius än så. Det framkommer av den interna Itsam-rapport av Vimmerby Fiber som tagits fram på order av förbundsdirektören Susanne Korduner.
Författaren till rapporten får inte ut hela avtalet vid sin begäran. Det som lämnas ut är huvudavtalet med prislista och betalningsvillkor, ”övriga tillhörande bilagor angivna på sidan 13 i huvudavtalet är inte tillgängliga och finns enligt uppgift inte arkiverade”.
Huvudavtalet är i sin tur undertecknat den 31 september 2014 – en dag som inte finns. Prislistan är daterad till den 25 juni 2014 – samma dag som den sedermera avbrutna upphandlingen offentliggjordes.
”Vad är det som gäller?”
Priset på 95 kronor per aktiv port i näthyra bekräftas i ett mejl till Itsams marknadschef Henrik Röste dagen innan signeringen av avtalet. Enligt rapporten strider det mot huvudavtalet och dess krav på att ändringar och tillägg ska ske genom bilagor.
Författaren till rapporten avslutar stycket om avtalet så här: ”Vad a¨r det fo¨r priser och avgifter som faktiskt ga¨ller? Godtyckliga? Muntliga? Vid sidan om o¨verenskomna?...”
Dagens Vimmerby har begärt ut avtalet – men Vimmerby kommun ska genomföra en sekretessprövning innan avtalet eventuellt kan lämnas ut. DV har även sökt förbundsdirektören Susanne Korduner.