Annons:

KLART: STJÄRNAN UTKÖPT FRÅN VIMMERBY

Jesper Kokkonen har köpts ut från sitt kontrakt med Vimmerby Hockey. Foto: Bildbyrån

KLART: STJÄRNAN UTKÖPT FRÅN VIMMERBY

Jesper Kokkonen var tilltänkt nyckelspelare i Vimmerby Hockeys första säsong i Allsvenskan. Det slutade i ett rejält fiasko och nu har forwardens kontrakt brutits.

Annons:

Det berättar Jesper Kokkonen för Vimmerby Tidning idag. Tidigare i våras avslöjade Dagens Vimmerby att Kokkonen var oönskad av Vimmerby trots en säsong kvar på kontraktet.

– Några veckor efter att det blev klart med Eric Karlsson som tränare fick jag beskedet att jag inte ingick i hans eller klubbens framtidsplaner. Han trodde inte på mig i kommande lagbygge och ville bryta kontraktet. Det var egentligen ingenting som jag såg komma, men så här i efterhand är jag ändå inte förvånad att det blev så. Vad det berodde på att de inte ville ha mig kvar är inget jag vill gå in närmare på, men vi kom överens om ett utköp och jag är nöjd med det, säger Kokkonen till Vimmerby Tidning.

Forwarden kommer att spela i Norge nästa säsong och familjen flyttar från Vimmerby framöver. Kokkonen gjorde 12 poäng på 55 matcher i VH-dressen den här sejouren och fick väldigt lite istid i kvalmatcherna mot Tingsryd.

– Jag är besviken med vad jag presterade. Jag tittade på klipp efter varje match och jämförde många gånger med klipp från matcher förr i tiden när spelet flöt på och jag gjorde många poäng. Jag har mina tankar och teorier kring varför det inte funkade, men det håller jag för mig själv. Det var mycket stolpe ut och jag kom inte heller i lika många lägen som jag brukar göra. Det är väl också så att det var en självförtroendefråga. Det gick många tankar i huvudet, säger han till VT.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt