Victor Karlsson tillsammans med sonen Walter och co-drivern Jonas Sandberg. I helgen väntar rally-SM i hemmaskogarna för dem.
Foto: Privat
Det senaste rally-SM-äventyret för Victor Karlsson och co-drivern Jonas Sandberg, Norrköpings MK, var säsongen 2023. Toyota Corolla-föraren från Järnforsen, tävlandes för Vimmerby MS, slutade då på en fjärdeplats efter fem körda deltävlingar i klassen trimmat tvåhjulsdrift, fem ynka poäng från bronset.
Efter två års uppehåll från SM bestämde sig Victor och Jonas att återigen göra en satsning 2026.
– Det var väl egentligen när Vimmerby kom med i kalendern som vi kände att vi ville göra en full SM-säsong i år. Det har alltid varit en dröm att få köra en SM-deltävling på hemmaplan, och jag har sett fram emot den här helgen länge. Det ska bli riktigt kul, men samtidigt känner jag mig lugn, säger Victor.
”Visst har vi en fördel”
De flesta av de tio sträckorna som ska köras under fredagen och lördagen är extremt välkända vägar för Victor. Bynamn som Slitshult, Alsta, Krokarp och Norrhult har passerats i hög fart ett oräkneligt antal gånger. Men hur stor fördel har han av det?
– Visst har vi åkt många av sträckorna under åren, men då har det varit ”vanliga” Emiltrofér, då tävlingen inte har haft SM-status. Skillnaden nu är att alla förare får åka sträckorna två gånger innan tävlingen och skriva noter – det jämnar ut förhållandena mycket. Ja, vi har en fördel, men inte lika stor nu som vid tidigare Emiltrofér, säger Victor.
Vad tycker du om sträckorna?
– Det är väldigt många fina sträckor. Över lag har årets tidigare SM-deltävlingar på grus varit väldigt snabba, och jag tror att vi får se lite lägre hastigheter här. Men jag gillar det – det ska vara tekniskt och krävande. Det viktigaste är att hålla sig undan för alla stenar i kanterna och att få med varenda en på noterna – det kan bli avgörande.
”Pallen är ju alltid ett mål”
Efter de fyra SM-deltävlingar som hittills har körts ligger Victor och Jonas tolva i den trimmade tvåhjulsdrivna klassen – inte vad de hoppades på inför säsongen.
– Nej, i SM har vi inte riktigt lyckats. Vi hade aldrig tidigare åkt på de enhetsdäck som beslutades skulle användas, så vi hade problem att hitta rätt under de två deltävlingarna i vintras och fick inte alls med oss de resultat som vi ville, säger Victor.
– Sedan tycker jag att vi hade bra fart både i Kil och i Nyköping, men tyvärr tvingades vi bryta i Nyköping när en bult gick av på sista sträckan. Tävlingen i Kil var ganska kort, så det skilde bara sekunder mellan topp tre och topp tio.
Bättre har det då gått för duon i Svenska Rallycupen, som man leder efter tre deltävlingar. Förra helgen körde man in som tvåa i Kullingstrofén i Herrljunga efter en hemmaåkare och med full powerstagepoäng.
– Det var verkligen inget vi hade räknat med, men perfekt uppladdning inför SM- helgen hemma i Vimmerby och Hultsfred.
Vad har ni för målsättning här?
– Till att börja med ska vi njuta av att åka inför mycket publik på hemmavägarna. Sedan är det klart att vi vill ha med oss ett bra resultat. Pallen är ju alltid ett mål, men det är små marginaler och en lång tävling, så precis vad som helst kan hända.