Annons:

Känd regissör död – var drivande i projekt i Hultsfred

Suzanne Osten är död. Hon blev 80 år gammal. Foto: Pressbild/Roger Stenberg/Unga Klara

Känd regissör död – var drivande i projekt i Hultsfred

Den kände regissören Suzanne Osten har dött. Det meddelar familjen på tisdagen. Suzanne Osten blev 80 år gammal.

Annons:

En av Sveriges mest inflytelserika och hyllade regissörer, författare och dramatiker Suzanne Osten har gått bort. Det uppger hennes dotter för Aftonbladet. 

Suzanne Osten skulle tidigare i oktober ha deltagit i konferensen Morgondagens Pippi i Vimmerby, men ställde in sin medverkan. Hon var också drivande i projektet Street Moves i Hultsfred för ett antal år sedan. Projektet handlade om att skapa attraktiva gator och torg och förändringen i Hultsfred blev stor. 

Suzanne Osten har varit aktiv som regissör sedan 1960-talet och gjorde tio långfilmer som "Skyddsängeln", "Flickan, mamman och demonerna" samt "Bröderna Mozart". Den sistnämnda fick hon en guldbagge för bästa regi 1987. Hon fick även en hedersguldbagge år 2021.

Mest förknippad är hon med ungdomsteatern Unga Klara i Stockholm som hon var med och grundade 1975. Hon var verksam som konstnärlig ledare till och med 2014. 

"Underbaraste människan"

Suzanne Osten var också känd för sitt feministiska engagemang. Bland annat fick hennes pjäs "Jösses flickor!" mycket uppmärksammade. 

Hon hade nyligen genomfört en hjärtoperation. Hennes partner sedan sju år tillbaka, Per Tjernberg, säger till Aftonbladet att sorgen är stor.

– Hon är den underbaraste människan jag träffat i hela mitt liv. Vi hade det så oerhört bra tillsammans. På så många plan. Känslomässigt, intellektuellt, kulturellt och allting, säger Per Tjernberg till tidningen.

Suzanne Osten blev 80 år gammal. 

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt