Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var vid 11-tiden som man upptäckte att ett barn saknades på förskolan i Frödinge.
– Vi skickade dit fem polispatruller samt hundförare också. När vi kommer fram, det är cirka en halvtimme senare, så har barnet anträffats ett antal kilometer därifrån sittandes i ett dike i riktning mot Hällebacka. Det var allmänheten som hittade barnet, säger Robert Loeffel, presstalesperson vid polisen.
Polisen misstänker att barnet blivit bortfört av en man i en röd bil.
– Vi har inga uppgifter eller tecken på något övergrepp. Våra specialutbildade barnförhörsledare har pratat med barnet.
Vad har barnet sagt?
– Man ska komma ihåg att det här är ett väldigt litet barn i förskoleålder. Det enda vi kan gå ut med är att det ska ha varit en man i en röd bil som hämtade barnet. Vi har inga uppgifter om ålder eller signalement på mannen.
Knackat dörr i området
Polisen är nu väldigt intresserade av uppgifter från allmänheten för att kunna lokalisera var mannen befinner sig. Har man sådana upplysningar ska man kontakta polisen på 114 14.
– Vi har knackat dörr i området för att få mer information, men är jätteintresserade av tips eller upplysningar från runt 10.30-tiden till 11.30-tiden på onsdagen.
Hur mår barnet?
– Barnet mår efter omständigheterna bra. Det är inga skador som vi har kunnat konstatera.
Polisen utreder händelsen som olaga frihetsberövande.