Annons:

Örbäcken krossade Rumskulla: ”Törs jag inte säga i tidningen”

Jesper Garstedt pangade dit fyra mål för FC Örbäcken i 9–0-segern mot Rumskulla GoIF. Foto: Simon Henriksson

Örbäcken krossade Rumskulla: ”Törs jag inte säga i tidningen”

FC Örbäcken hade en enkel resa till tre poäng mot dunderjumbon Rumskulla GoIF i kväll. Siffrorna stannade vid 9–0 (4–0) på Bökensveds naturgräsplan. 

Annons:

4–0 i halvtid och 9–0 efter full tid. Det var aldrig något snack om saken när Örbäcken tog tre enkla poäng hemma mot jumbon Rumskulla GoIF i division 6. Jesper Garstedt gjorde fyra mål, Johnnie Johansson två, Jakob Ekruth Strand ett, Måns Lätt ett och Henok Nashih ett i krossen. 

– Vi gör det vi ska, men vi hade väl kunnat göra x antal mer mål. Deras överlägset bästa spelare är deras målvakt som gjorde en jättefin match. Spelmässigt är det fantastiskt, men det vi gör i avslutslägena är inte godkänt med tanke på hur mycket vi bränner och ändå vinner med 9–0, säger Örbäckens tränare Jonas Elb. 

Vad skulle ni ha vunnit med vid normal utdelning?

– Det törs jag inte ens säga i tidningen med risk för att låta blåst på riktigt, säger Jonas Elb. 

Örbäcken kliver upp på tio poäng och förstärker sin målskillnad rejält. 

– Det är viktigt att göra sina mål, men det är fler lag som kommer göra mycket mål mot Rumskulla. Vi brister i våra avslut i dag. Så många lägen som vi har så är det otroligt att det bara blir 9–0 alltså. 

"Blev lite yra höns av det hela"

Rumskulla var helt utan chans på Bökensved. Det har blivit fem raka förluster och målskillnaden är 1–32.

– Det var väl ungefär som jag tänkte att det kunde gå i dag. Det fattades några bärande spelarna i dag och det gjorde inte saken bättre. Vi hade många unga killar med oss, säger Thomas Eriksson och fortsätter:

– Vi gjorde det bra och var kompakta under första halvtimmen, sedan blev det lite yra höns av det hela. 

Thomas Eriksson lägger ingen större vikt vid slutresultatet. 

– Det kan vi inte göra i dag. Vi får fortsätta träna och spela ihop laget. Vi hoppas att vi får in ett par spelare framöver och jag säger inga namn än. 

Bäst i Örbacken var Sam Biemnet, Jesper Garstedt och Aleks Shambel Habtu. Beröm i Rumskulla? Nja, vi skippar det i dag. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt