Adrian Mathiasson och Khalid Ali gjorde målen för Södra Vi.
Foto: Pressbild
Tillsammans med Hebe slåss Södra Vi och Frödinge om den negativa kvalplatsen. Allt talar för att två av lagen åker ur.
De inbördes mötena är förstås av högsta vikt och efter 4-2 idag har SVIF plockat båda matcherna mot FBSK.
– Det var skönt att den slutade som det gjorde, det var det bästa. Vi gjorde en bra insats hela matchen, men kanske lite fega i slutet när man leder och förlorat mycket. Försvaret var stabilt och fick bort många bollar. Vi höll oss rätt kompakta. Det var skönt att det lossnade för Adrian idag, han brukar göra mål för oss, säger Greger Stefansson som vikarierade för Peter Magnusson.
Backlinjen och tremålsskytten Mathiasson (som faktiskt stod för ett äkta hattick i första) plussas. Det fjärde målet gjorde Khalid Ali.
"De darrade lite i slutet"
SVIF gick fram till 4-0 innan Fredric Carlsson reducerade två gånger om.
– Det var en förlust till. Första halvlek är inte bra, jag vet inte om vi är tagna av stundens allvar. De gör tre mål så någonting gör vi inte rätt. Andra var bättre och de darrade lite i slutet. Vi hade bud på 4-3 och där är jag stolt över dem. Det är mycket poäng att spela om så det är bara köra på. Vi tror på det, säger Urban Svensson i FBSK.
Fredric Carlsson och Elias Wiberg får beröm.
Tabellen finns här.