Annons:

Svenskarna storkonsumenter av porr – det sökte man mest på

Svensken är en storkonsument av porr. Foto: MostPhotos

Svenskarna storkonsumenter av porr – det sökte man mest på

Svenska folket är storkonsumenter av porr. Mogna kvinnor, lesbiskt och svenskt var de allra vanligaste sökningarna under 2022. Det visar statistik från en av världens största porrsajter.

Annons:

Sverige är bara på plats 86 i världen när det kommer till folkmängd. Trots det hamnar Sverige på 19:e plats när det gäller att konsumera sexfilmer på nätet under 2022.

Det visar nya siffror från en av världens största porrsajter, som nyligen släppte statistik över hur det svenska folket porrsurfat under det gångna året.

– Min kvalificerade gissning är att det finns två anledningar, dels är vi ett relativt lustfrämjande land, vi värdesätter sexuell hälsa, och onani är mer socialt accepterat jämfört med många andra länder. En annan gissning är att det kan vara kopplat till att vi har ganska många singelhushåll och att många onanerar för att få sin sexuella njutning, säger Kalle Norwald som är sexolog och legitimerad psykotereapeut, till Aftonbladet.

"Vill kolla på oss själva"

Sett över hela världen var filmer med lesbiskt sex samt med svarta och japanska deltagare allra populärast under 2022. I Sverige tittades det mest på filmer med analsex, lesbiskt och mogna deltagare. 

Svenskarnas vanligaste sökord är just svenskt. 

– Vi verkar vilja kolla på oss själva. Men jag tror också att Swedish porn är som en egen kategori där man jobbar med det stereotypa svenska ryktet. Då tänker jag att det framför allt handlar om heterosexuell pornografi och bilden av den svenska kvinnan med stora bröst och blont hår, säger sexologen och psykoterapeuten Kalle Norwald.

Vanligare med analsex

Svenskens porrsurfande varade i genomsnitt i nio minuter och 30 sekunder. Det är en ökning på 26 sekunder jämfört med 2021. Kalle Norwald konstaterar att det finns grupper där man kan se att pornografin kan påverka negativt.

– Det finns en liten grupp i samhället där man ser ett mer negativt samband med pornografin. Det är en liten grupp heterosexuell killar som har en högre tendens till aggressivitet och bristande impulskontroll, att man har svårt att tygla sina känslor. Det är en grupp personer som bidrar till många andra samhällsproblem också.

Analsex är betydligt vanligare i Sverige än genomsnittet för resten av världen. Även fisting är betydligt mer vanligt här.

– Om man tittar på de här kategorierna som är mer populära i Sverige än i övriga världen så förutom arab så är det gemensamma att det är praktiker som man inte pratar om hela tiden, men som kan kännas kittlande. Viktigt att lägga till är att det finns ganska mycket forskning som visar att det vi tittar på i pornografi eller fantiserar om sexuellt inte alltid speglar det som man vill gå ut och prova. Att svenskar tittar på filmer med fisting betyder inte att man vare sig vill fista eller bli fistad, det kan vara eggande att titta på men inte nödvändigtvis något man vill göra.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt