Annons:

Han samlar in pengar till mammans rättegångskostnader

Mamman till den dödade unga kvinnan ska inte behöva betala rättegångskostnaderna själv. Därför har Sharad Bhatt startat en insamling på Facebook som ska gå till mamman.

Han samlar in pengar till mammans rättegångskostnader

Sharad Bhatt menar att en smart advokat inte ska kunna göra på det sättet som nu skett i hovrätten, då mamman till den unga kvinna som dödades i en lägenhet på Skyttegatan i Västervik, står utan rättslig hjälp i hovrätten och dessutom riskerar att få betala sina rättegångskostnader själv.

Annons:

Sharad Bhatt startade en insamling av pengar som i första hand ska gå till mamman till den unga kvinna som dödades i en lägenhet på Skyttegatan i oktober 2019 i Västervik. Mannen som avlossade det dödande skottet dömdes av tingsrätten i Kalmar till sex års fängelse för vållande till annans död och grovt vapenbrott. När mannen i slutet av förra veckan valde att dra tillbaka sin överklagan står mamman själv i rätten utan målsägandebiträde samt kan få betala sina rättegångskostnader själv.

– Någonstans är det fel att mamman ska behöva betala sina rättegångskostnader själv. Hon har blivit av med en älskad anhörig och måste nu kämpa själv i rätten. Det är dags att de som fattar beslut om lagar i Sverige tänker om och tänker på offret, säger Sharad Bhatt.

Siktar på 100 000

Han har därför startat en insamling på Facebook där målet är att få in 100 000 kronor som ska gå till mamman. Där skriver han ”I dagens Sverige är det allt för ofta att de som våldtar, skjuter och mördar kommer för lindrigt undan Det behövs en förändring. Med detta upprop vill vi stödja mamman vars dotter blev skjuten och ge ett bidrag till hennes rättegångskostnader”

Insamlingen kallas för ”En stödjande hand för de drabbade”.

– Jag hoppas att Västerviksborna och företagen skänker pengar till mamman.

Hur mycket pengar vill du samla in?

– Målet är 100 000 kronor, säger Sharad Bhatt.

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt